Carmen Sanz Garcia
Carmen Sanz Garcia urodziła się 1 czerwca 1957 roku w Walencji. Studiowała historię i geografię na uniwersytecie w Walencji i Barcelonie. Jak twierdzi, zawsze wiedziała, że chce być nauczycielką geografii i historii. Jako nauczycielka szkoły średniej osiągnęła najwyższy stopień zawodowy (stanowisko obsadzone w drodze konkursu uwzgledniającego rozwój zawodowy kandydata, aktywność w projektach edukacyjnych, nadzwyczajne osiągnięcia pedagogiczne i staż pracy). Od wielu lat uczestniczy również w pracach nad reformą edukacji w regionie Walencji, jest konsultantką projektów edukacyjnych. Równocześnie Carmen Sanz Garcia bierze udział w pracach komisji przygotowujących egzaminy maturalne oraz egzaminy na wyższe uczelnie w zakresie geografii i historii.
Współpraca z panią Carmen Sanz Garcia rozpoczęła się w 2006 roku w Benicassim (w którym wówczas uczyła) podczas spotkania nauczycieli z Bochni, Bad Salzdetfurth oraz Yate (Wielka Brytania) w celu przygotowania wspólnego projektu edukacyjnego. W 2007 r. pani Carmen Sanz Garcia zaczęła uczyć w prestiżowej średniej szkole i wówczas rozpoczęła się nasza stała współpraca, która trwa do chwili obecnej.
Spytana, dlaczego Polska, dlaczego Bochnia ją tak zafascynowała, odpowiedziała:
„Najpierw byłam w Polsce prywatnie z moją rodziną i coraz głębiej poznawałam Jej trudną historię i różnorodną kulturę. Kiedy poznałam Kraków, już wiedziałam, że chcę doprowadzić do współpracy z jakąś szkołą z tego regionu. Wówczas też spotkałam niezwykłych ludzi z Bochni. Już po pierwszym spotkaniu, mimo, że nie znałam jeszcze ani słowa po polsku, wiedziałam, że jesteśmy sobie bliscy, że rozumiemy się i wiele dobrego może wyniknąć ze wzajemnej współpracy zarówno dla nas, jak i dla naszych małych ojczyzn. Od tamtej pory Bochnia i ludzie z Bochni są dla mnie drugą rodziną, polską rodziną”.
Pani Carmen Sanz Garcia od ponad 10 lat realizuję na najwyższym poziomie merytorycznym i organizacyjnym współpracę pomiędzy byłym Gimnazjum Nr 1, a obecnie Publiczną Szkołą Podstawową Nr 1 a szkołą średnią IES Penyagolosa w Castellon. Jednym z efektów współpracy są regularne wymiany młodzieży pomiędzy szkołami od roku 2007 – było ich kilkanaście a wzięło w nich udział prawie 500 uczniów. Pod określeniem „wymiana” kryje się niezwykła praca na rzecz zbliżenia i współpracy młodych Europejczyków z Bochni i Castellon, ich rodzin i społeczności lokalnych.
Należy podkreślić, że w przygotowaniu tych spotkań biorą udział nie tylko nauczyciele i uczniowie naszych szkół, ale także rodzice i środowiska lokalne, co w znacznej mierze poszerza zasięg tych działań i promocji naszego miasta.
Pani Carmen Sanz Garcia jest miłośniczką i promotorką, a nade wszystko ambasadorką historii i kultury Bochni w społeczności swojej szkoły i miasta Castello. Jako nauczycielka historii i geografii wprowadza do programu nauczania w swojej szkole dużo dodatkowej wiedzy o historii, tradycji i współczesności Bochni, Krakowa i Polski. W swoich pracach daleko wykracza poza rutynowe czynności nauczycielki i organizatorki projektów międzynarodowych – wkłada w to swoje serce i prawdziwą przyjaźń dla naszego miasta i Polski.