Jan Ludyga
Od lat aktywnie promuje miasto Bochnię w Bad Salzdetfurth. To dzięki jego energii i ogromnemu zaangażowaniu mieszkańcy obu miast partnerskich mogą się wzajemnie poznawać i współpracować z pożytkiem w różnych dziedzinach życia kulturalnego, społecznego i gospodarczego.
Pan Jan Ludyga, syn Pawła i Gertrudy, urodził się 27 stycznia 1942 roku. W latach 1949-1956 uczęszczał do szkoły podstawowej w Piekarach Śląskich, zaś od 1956 do 1960 uczył się w tamtejszym Liceum Ogólnokształcącym, gdzie uzyskał maturę. W latach 1960-1968 studiował w Akademii Górniczej otrzymując tytuł mgr inż. górnika (na dwa lata musiał przerwać studia z powodu śmierci ojca). W latach 1965-1967 był sekretarzem Rady Uczelnianej AGH.
Jego praca zawodowa związana jest z górnictwem w Polsce i Niemczech. Od Lutego 1962 do 31 czerwca 1964 roku pracował jako górnik w KWK „Julian” w Piekarach Śląskich, od kwietnia 1968 do listopada 1971 roku był w tej kopalni sztygarem oddziałowym. Od listopada 1971 do maja 1980 roku pracował w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu jako główny specjalista do zwalczania zagrożeń pożarowych i zawałowych w kopalniach. W latach 1976-1980 kierownik górniczego agregatu gaśniczego (GAG). W 1973 roku odbył trzymiesięczną praktykę we francuskim ratownictwie górniczym z zakresu metod ratowania ludzi przez otwory wiertnicze. Od maja 980 do maja 982 pracował jako inżynier wentylacji w KWK „Julian” w Piekarach Śląskich. W 1983 roku odbył kurs języka niemieckiego w Goethe Institut Isehrlon. W latach 1984 – 1992 pracował jako nadsztygar w Kopalni Soli Potasowych w Bad Salzdetfurth; od 1992 do stycznia 1998, kiedy przyszedł na emeryturę, był nadsztygarem w Kopalni Soli Potasowych w Ellers – Neuhof koło Fuldy.
Od 1998 roku zaangażowany w rozwój współpracy pomiędzy miastami partnerskimi Bad Salzdetfurth i Bochnią. Jest współautorem tekstu umowy o wzajemnej współpracy i partnerstwie podpisanej w kwietniu 2001 roku w ramach „Dni Partnerstwa”. Umowę ratyfikowano w Bad Salzdetfurth jesienią 2001 r. Włącza się aktywnie w różnorodne działania mające na celu wzajemne poznanie się mieszkańców Bad Salzdetfurth i Bochni, miedzy innymi poprzez organizację wystaw prezentujących Bad Salzdetfurth w Bochni (2000, 2017), konkurs wiedzy na temat Bad Salzdetfurth i regionie Dolnej Saksonii dla uczniów gimnazjów i szkołach średnich Bochni (nagrodą były wyjazdy dla laureatów do Bad Salzdetfurth). Dzieje, tradycję i współczesność Bad Salzdetfurth przybliżał także podczas wykładów wygłoszonych w Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni (między innymi 23 kwietnia 2008 roku podczas specjalnego spotkania zorganizowanego w ramach Dni Partnerstwa).
Z jego inicjatywy muzeum bocheńskie pokazało w Domu Zdrojowym w Bad Salzdetfurth wystawę „Na początku była sól… Nieznane wyrobiska kopalni soli w Bochni w fotografiach Tomasza Steindela i Mirosława Malacy” (2003). We współpracy w Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni zaprezentowano w Bad Salzdetfurth wystawę malarstwa Mirosława Orzechowskiego. W Bad Salzdetfurth wystąpili także muzycy związani poprzez prowadzoną działalność z Bochnią – Kwartet smyczkowy ARCO, Janusz Grzesz, kapela ludowa „Bochnianie” oraz Orkiestra Dęta Kopalni Soli Bochni. Dla odmiany muzycy z Bad Salzdetfurth koncertowali także w Bochni podczas ważnych uroczystości i Dni Partnerstwa. Warto również podkreślić realizację we współpracy z Promocją Miasta Bochnia, wspólnej inicjatywy plenerowej w zakresie wymiany młodzieży pod nazwą „Wieża Babel”.
Dzięki zaangażowaniu Jana Ludygi znakomicie rozwineła się współpraca pomiędzy szkołami oraz organizacjami sportowymi. Jej głównym celem jest poznanie miast partnerskich i regionu, pogłębienie wzajemnego zrozumienia między młodzieżą z różnych krajów oraz promowanie współpracy europejskiej w zakresie działań i problematyki młodzieżowej. Kontakty w zakresie sportu utrzymywane są od momentu podpisania umowy o współpracy i partnerstwie w 2001 roku. Bocheńscy młodzi sportowcy uczestniczą w organizowanych w Bad Salzdetfurth międzynarodowych turniejach piłkarskich. Trampkarze otrzymują zaproszenia na turnieje od zaprzyjaźnionego klubu sportowego JSG Lammetal. Młodzi piłkarze z Bad Salzdetfurth uczestniczą od wielu lat w turnieju im. Tomka Piotrkowskiego, organizowanym przez bocheński MOSiR.
Pasją Jana Ludygi jest przybliżanie oraz popularyzowanie Polski, jej historii, tradycji, zabytków i przyrody. Organizuje wycieczki tematyczne członków stowarzyszenia górniczego, współpracowników Muzeum w Bad Salzdetfurth, jak również mieszkańców miasta Bad Salzdeetfurth do Bochni, Krakowa, Zakopanego i innych atrakcyjnych miejsc Małopolski.
Współpraca pomiędzy miastami partnerskimi, animowana jest przez Jana Ludygę, przynosi także wymierne wyniki materialne. Władze Bad Salzdetfurth dofinansowały kwotą blisko 7 tys. euro zakup samochodu specjalistycznego dla bocheńskiej Państwowej Straży Pożarnej oraz motopompy dla OSP Dołuszyce.
Od 2002 roku Jan Ludyga jest dyrektorem Muzeum w Bad Salzdetfurth, którą to rolę pełni społecznie z ogromnym poświęceniem. Systematycznie współpracuje z Muzeum w Bochni w zakresie urządzania ekspozycji i sprzętu ekspozycyjnego. Problematyka ta jest omawiana między innymi podczas spotkań czy to w muzeum bocheńskim, czy też w Bad Salzdetfurth. Na przykład w 2009 roku podczas jubileuszu 50-lecia bocheńskiej placówki, zaś w maju 2012 roku podczas uroczystości w Bad Salzdetfurth z okazji 25. rocznicy założenia tamtejszego muzeum. Jan Ludyga jest aktywnym członkiem Partrschaft – stowarzyszenia do współpracy z miastami partnerskimi za granicą – działającym w Bad Salzdetfurth. Wchodzi również w skład zarządu tamtejszego stowarzyszenia górników „Gluckauf”.
Żonaty z Róża z domu Schultzik, ma trzech dorosłych synów. Mieszka w Bad Salzdetfurth.