Opis:
Projekt o nazwie „Bochnia – Ptasie Miasto” polega na zakupie atestowanych budek lęgowych dla dzikich ptaków i ich montażu na terenie miejskich obszarów zielonych. Celem jest poprawa warunków bytowania ptaków w terenie zurbanizowanym, co w dłuższej perspektywie będzie skutkować zwiększeniem ich populacji i związanymi z tym pozytywnymi skutkami dla ekosystemu. Montażem budek na drzewach, ich corocznym czyszczeniem i konserwacją będą zajmować się wolontariusze. Oni również będą prowadzić fanpage ze wszystkimi informacjami i galerią zdjęć przesłanych przez mieszkańców.
Uzasadnienie:
W sytuacji zmniejszania się populacji dzikich ptaków na świecie, w tym w Polsce oraz co raz trudniejszych warunków ich bytowania w obszarach zurbanizowanych konieczna jest pomoc. Budynki, a szczególnie szyby, wolno żyjące koty, samochody i inne przeszkody bardzo często powodują śmierć ptaków. Problemem jest również zmniejszanie się miejsc do zakładania gniazd i prowadzenia lęgów.
W przypadku tego projektu będzie on polegać na budowie sieci budek lęgowych (atestowanych) w zadrzewionych obszarach miasta. Dzięki temu ptaki zyskają nowe miejsca do prowadzenia lęgów,
a ich populacja w perspektywie czasu zwiększy się. Będzie miało to bardzo pozytywny skutek dla liczebności ptaków i ich stanu zdrowia. Stała obecność ptaków drapieżnych wpłynie również na zmniejszenie się liczebności szczurów wędrownych, dla których te ptaki są naturalnym wrogiem. Część z budek lęgowych będzie przeznaczona do zasiedlania przez małe ssaki – wiewiórkę pospolitą lub nietoperze.
Dodatkowo nieoceniony jest tu skutek edukacyjny i promocyjny. W ramach tego projektu będzie prowadzony fanpage na portalu Facebook, a każdy mieszkaniec miał dostępną mapę z zaznaczonymi obszarami objętymi tym projektem, aby mógł przesyłać zdjęcia ze swoich obserwacji do publikacji. Ponieważ każda budka będzie posiadała swój indywidualny numer, dzięki temu będzie możliwa łatwa i dokładna identyfikacja miejsca skąd pochodzi dana obserwacja. Da to niecodzienną okazję do społecznego monitorowania populacji dzikich ptaków na terenie miasta, a całość akcji będzie miała pozytywny wpływ na wzrost świadomości przyrodniczej i ochrony środowiska wśród mieszkańców.
Nad całym projektem będzie czuwać ornitolog dzięki czemu wybór typu budek oraz miejsc do ich umieszczenia będzie podyktowany preferencjami danych gatunków ptaków.
Niektóre gatunki ptaków, które będą mogły skorzystać z nowych miejsc do gniazdowania: uszatka zwyczajna, puszczyk zwyczajny, sikora modra, sikora bogatka, sikora uboga, kopciuszek zwyczajny, wróbel zwyczajny, mazurek, pójdźka zwyczajna pustułka zwyczajna, kawka zwyczajna i inne.