Opis:
Projekt zakłada zmiany zagospodarowania działki nr 4820 w obrębie fragmentu ulicy Poniatowskiego, oraz zaniedbanego, niezagospodarowanego skweru, ulokowanego naprzeciwko wejścia głównego na Dworzec PKP.
Głównym założeniem projektu jest podniesienie atrakcyjności i funkcjonalności bardzo istotnego miejsca na mapie Bochni. Zmodernizowane miejsce ma szansę stać się wizytówką miasta, będąc pierwszym miejscem, które widzi mieszkaniec/turysta rozpoczynając pobyt w naszym mieście oraz ostatnim wrażeniem dla mieszkańców/turystów podczas wyjazdu. Znacząca poprawa estetyki miejsca jest korzystna dla mieszkańców wielokrotnie korzystających z tego typu transportu jak i podczas jednorazowego pobytu. Zbudowanie nowej atrakcyjnej przestrzeni społecznej w mieście wpłynie na rozwój kontaktów międzyludzkich, zwiększenie poczucia wartości mieszkańców Bochni, integrację społeczną oraz poprawę bezpieczeństwa w obrębie planowanej inwestycji. Mowa tu zarówno o rozwiązań dotyczących ruchu kołowego przy dworcu jak i bezpieczeństwa osobistego związanego z lepszym oświetleniem i częstszym użytkowaniem tej funkcji przez inne osoby.
Bochnia jest miastem historycznym. Przedstawiony projekt koresponduje z tradycjami, historią i symboliką miejską co ma kluczową rolę dla pobudzenie i utrwalenie świadomości związanej z celem jak i etapem podróży.
Po wykonaniu inwestycji zniknie chaos reklamowy panujący na tym terenie, a nowe zagospodarowanie będzie promowało znaczenie uchwały krajobrazowej dla wyglądu miasta. Konstrukcja koncepcji zakłada przejęcie uwagi nowo przybyłej osoby i ukierunkowanie jej na teren całego miasta. Odpowiednie wykonanie będzie tworzyło pierwsze i ostatnie wrażenie co do funkcjonalności miasta i będzie kluczowe dla opinii pozostającej po styczności z Bochnią.
Uzasadnienie:
Zwiększająca się rok rocznie ilość osób podróżujących koleją, wymusza poszukiwania sposobów na jak najlepsze zagospodarowanie terenów wokół tego typu transportu. Planowane scalenie haba komunikacji kolejowej z komunikacją autobusową podnosi jeszcze bardziej znaczenie dla systemu komunikacji naszego miasta. Wykonany projekt posłuży zarówno mieszkańcom regularnie wykorzystujący kolej do dotarcia do pracy i z pracy czy innych funkcji znajdujących poza miastem Bochnia, jak i jednorazowym, przypadkowym odwiedzającym, którzy nie posiadają skonkretyzowanych planów na pobyt w Bochni. Odpowiednie zagospodarowanie tego terenu pozwoli zbudować świadomość miejsca przybycia, pomorze zaplanować i ukierunkować pobyt oraz utrwalić wrażenie przy wyjeździe.
Tak ważne miejsce z punktu widzenia transportu przez długi czas nie był zagospodarowany z korzyścią dla estetyki przestrzeni publicznej. Wykonana realizacja będzie żywą wizytówką dla wprowadzenia parametrów uchwały krajobrazowej. Jest możliwość ujęcia tego faktu w informacjach dostępnych dla tego miejsca. Zarówno turyści jak i mieszkańcy będą mogli zbudować przekonanie znaczenia tych rozwiązań dla jakości życia w naszym mieście. Za każdym razem będąc Pod kryształem czy tylko widząc to miejsce, będą przekonani, że zapisy wspierające estetykę miasta nie są tylko pustymi zapisami na papierze.
Podniesie się bezpieczeństwo funkcjonowania tego miejsca , nie tylko w związku z nowym oświetleniem czy architekturą wspierającą interakcje między użytkownikami. Mówiąc o tym aspekcie mam na myśli również bezpieczeństwo drogowe związane z coraz większym natężeniem ruchu wokół PKP. Mam nadzieję, że ta realizacja posłuży za impuls do nowoczesnego zagospodarowania terenu wokół kolei, odpowiadającego na wiele potrzeb nie tylko obsługi funkcji ale i estetyki.
Harmonogram:
- Pierwszy kwartał 2019 prace projektowe,
- Drugi kwartał przetarg i wykonanie.