Opis:
Bochnia stoi przed wyzwaniami związanymi z gospodarką komunalną i musi się zmierzyć z problemami wynikającymi z trendów w gospodarce surowcami jak i z nowymi regulacjami. W najbliższych latach musimy usprawnić gospodarkę odpadami, zdecydować jakie paliwo będą używały pojazdy komunikacji publicznej czy jak będziemy otrzymywać ciepło i światło. Z tych zagadnień wynika wiele kwestii, takich jak: czystość powietrza, zaśmiecenie środowiska. Dla Bochni nie groźba kar powinna być mobilizująca do działań w tym temacie, ale szansa na renacjonalizację kosztów i jakości. Dlatego Gospodarka Obiegu Zamkniętego jest sposobem na rozwiązanie wielu problemów społeczności lokalnej. Współczesne technologie, jak i wymogi prawne powodują, że w najbliższej perspektywie najbardziej palącym tematem staje się gromadzenie frakcji biodegradowalnej oraz przetwarzanie tej frakcji w kompost czy biogaz. Trzeba stworzyć cały system odbioru na poziomie osiedli i przetwarzania na poziomie ogólnomiejskim.
Projekt zakłada dwa działania:
Działanie 1 – przeprowadzenie osiedlowego eventu edukacyjno-integracyjnego, który będzie doskonałym pretekstem do informowania mieszkańców o czekających nas zagrożeniach i sposobach poradzenia sobie z nimi. Event stanowić będzie także promocję dla nowych rozwiązań w gospodarce komunalnej naszego miasta.
Działanie 2 – utworzenie sieci pojemników umożliwiających jak najwyższy poziom segregowania odpadów. Odpowiednie ilości segregowanych odpadów pozwolą uniknąć kar jakie przewidziane są w wypadku nie spełnienia limitów. Zakupione kosze na śmieci dostosowane będą do sprzętu jakim dysponuje BZUK.
Harmonogram:
- Pierwszy kwartał 2019 – Kampania informacyjna dotycząca tematyki związanej z GOZ – media lokalne, media społecznościowe, szkoły;
- Pierwszy kwartał 2019 – Organizacja eventu osiedlowego, podczas którego przybliżone zostaną zagadnienia GOZ (Gospodarka Obiegu Zamkniętego) z naciskiem na zagospodarowanie frakcji biodegradowalnej, segregacji odpadów;
- Pierwszy kwartał 2019 – Zawiązanie grupy osób zainteresowanych pracą na rzecz tego systemu na naszym terenie;
- Pierwszy kwartał 2019 – Określenie miejsc, na których możliwe i konieczne jest ustawienie pojemników umożliwiających segregację odpadów. W pierwszej kolejności wnioskuję o ustawienie pojemników na terenie Parku Rodzinnego Uzbornia, placu zabaw przy placu Turka oraz placu zabaw przy ul. Widok;
- Pierwszy kwartał 2019/drugi kwartał 2019 – Ustawienie pojemników w miejscach i ilościach przewidzianych we wniosku;
- Drugi kwarta 2019 – Zebranie informacji i zapotrzebowaniu na kolejne pojemniki, w nowych lokalizacjach.
Uzasadnienie:
Podjęte działania pozwolą zwiększyć świadomość istnienia problemów i rozwiązań związanych z nowoczesną gospodarką komunalną oraz zorganizować i zintegrować osoby zainteresowane współtworzeniem systemu potrzebnego do bardziej wydajnej gospodarki odpadami.
Liczę, że niebawem, na każdym osiedlu „zorganizuje się grupa ludzi, tworzących wsparcie dla rozwiązań służących zmniejszeniu ilości śmieci, czystszemu powietrzu i bardziej korzystnym cenowo usługom komunalnym. Sprawa jakości przestrzeni publicznej stanie się polem współpracy społeczności lokalnej.
Nasze osiedle będzie miało szanse popracować nad rozwiązaniami dotyczącymi gromadzenia i odbioru odpadów. Społeczność lokalna chce zaangażować się tworzenie nowych miejsc selektywnego gromadzenia odpadów. Myślimy w przyszłości o budowie nowych altan śmietnikowych przyjaznych osobom segregującym odpady, uniemożliwiającym podrzucanie odpadów przez osoby, które nie płacą za odbiór odpadów. Na terenie naszego osiedla mieszka kilka tysięcy osób, które produkują duże ilości odpadów i bezpośrednio zainteresowane są jakością gospodarki komunalnej.
Projekt i jego realizacja służyć będzie mieszkańcom osiedla Uzbornia.