Opis projektu:
W związku ze zbliżającą się 770. rocznicą lokacji miasta (2023), przedkładany projekt naukowy (historyczno-archeologiczno-geologiczny), jest próba uzyskania nowych, bezpośrednich źródeł historycznych dotyczących zarówno wczesnośredniowiecznych osad i przedlokacyjnych warzelni funkcjonujących na terenie późniejszej Bochni jak i samych początków lokacyjnego miasta i jego wczesnych faz rozwojowych do końca XV wieku.
Projekt zakłada przeprowadzenie w obrębie wytypowanych działek, badań geofizycznych (nieinwazyjnych) różnego typu (georadarowych, elektrooporowych i magnetycznych) w zależności od charakterystyki miejsca i celów badawczych (mury kamienne, drewno, jamy, nasypy), a następnie wykonanie na tych działach pojedynczych – lub serii odwiertów mało średnicowych, z analizą geochemiczną i morfologiczną próbek gruntu pochodzących z odwiertów. Dzięki tej metodzie, w krótkim czasie i stosunkowo niewielkimi środkami można przebadać te rejony miasta, które nadal pozostają niezabudowane, jednocześnie nie ingerując w ich powierzchnię.
Badania geofizyczne i analizy geochemiczne realizowane będą przez firmy/osoby posiadające odpowiedni sprzęt, wykształcenie i doświadczenie przy wykonywaniu takich badań i które przeprowadzą te badania bezpośrednio w terenie oraz opracują wyniki swoich badań.
Uzasadnienie:
Rozpoczęte prace rewitalizacyjne w ścisłym centrum miasta i towarzysząca im olbrzymia ilość znalezisk archeologicznych, wskazuje na – wciąż nie dość dobre – rozeznanie w ukrytej pod ziemią historii naszego miasta. Proponowany projekt – co do zasady – obejmuje te obszary dzisiejszego miasta, które nie są objęte programem rewitalizacji oraz nie znajdują się w obrębie wpisanego do rejestru zabytku układu urbanistycznego i stanowiska archeologicznego. Obszary te nie są objęte ochroną konserwatorską, a być może część z nich taką formą ochrony, w przeszłości, powinno być objęte. Projekt zakłada przeprowadzenie badań geofizycznych i odwiertów mało średnicowych w rejonach tradycyjnie identyfikowanych z przedlokacyjnymi osadami Dziedzina Wincentego, Łopianka, Bochnia, warzelniami wczesnośredniowiecznymi (Kolanów), czy grodem wójta bocheńskiego (Gródek Wójtowski) w północnej, wschodniej i południowej części miasta.
W przygotowanych założeniach do projektu, uczyniono wyjątek w zakresie poszukiwań przebiegu murów i bram miejskich: Krakowskiej i Florenckiej, czy Planu Solnego w obrębie zespołu zamku salinarnego (Planty) i w rejonie klasztoru bernardyńskiego. W tym przypadku, obszar badań pokrywa się z zasięgiem stanowiska rejestrowego Bochnia stan. 1 oraz z obszarem rewitalizacji.
Realizacja tego projektu pomoże w uzyskaniu nowych danych niezbędnych dla opracowań archeologicznych i historycznych dotyczących początku i rozwoju miasta od czasów najdawniejszych do wieku XV. Może przyczynić się także do właściwej interpretacji wyników badań prowadzonych na terenie starego miasta (ul. Solna, Dominikańska, Rynek, pl. Św. Kingi), bądź stanowić ich ciekawe uzupełnienie. Opracowane i opublikowane wyniki badań, pochodzące z realizacji tego projektu, będą bez wątpienia ważną pozycją źródłową, przy pracach nad nową monografią Bochni.
Badania w pierwszej kolejności byłyby przeprowadzone na działach należących do Gminy Miasta Bochnia oraz na działkach prywatnych (lub Gminy Bochnia – 1 działka) po wcześniej wyrażonej zgodzie właściciela na takie badania. W załączniku do projektu znajdują się pierwsze takie deklaracje, ale skala projektu wymusza dłuższy okres na ich pozyskanie gdzie ostatecznym terminem ich pozyskania byłby koniec tego roku kalendarzowego.
Wyniki badań przeprowadzonych w ramach tego projektu będą opracowane w formie publikacji naukowej. Publikacja w formacie .pdf byłaby ogólnodostępna dla każdego mieszkańca na stronie internetowej Urzędu Miasta – www.bochnia.eu. Dodatkowym miejscem, w którym po akceptacji Wydawcy mógłby się znaleźćów artykuł byłyby Roczniki Bocheńskie i/lub nowa monografia Bochni.
W przypadku nieuzyskania całej kwoty na realizację tego projektu, to po konsultacji z autorem zakres badań zostanie zmniejszony.
Szacowana wartość projektu: 50 000 zł