Opis projektu:
Głównym założeniem projektu jest usprawnienie komunikacji pieszej, poprawa bezpieczeństwa oraz estetyki otoczenia.
Projekt zakłada wykonanie dwóch, nowych odcinków ciągów pieszych, łączących ulicę Legionów Polskich (od bloków nr 30 i 32) z ulicą Krakowskie Przedmieście, wraz z oświetleniem ulicznym oraz uporządkowaniem i zagospodarowaniem terenów zielonych, pomiędzy nowopowstałymi chodnikami. Dodatkowo obejmuje wykonanie drogi z nakładką asfaltową, która umożliwi pobliskim mieszkańcom domów jednorodzinnych dojazd do posesji.
Koncepcja uwzględnia budowę dwóch odcinków z kostki brukowej wraz z krawężnikami. Odcinek pierwszy, stanowiący kontynuację chodnika prowadzącego do bloku nr 30, o długości około 60 m
i szerokości 2 m, planowany jest na działkach nr 3067/10 i 3282 oraz na niewielkiej części działki 7546/70. A także drugi odcinek, stanowiący kontynuację chodnika prowadzącego do bloku nr 32, o długości około 45 m i szerokości 2, planowany jest na działkach nr 3067/10 i 3280 oraz na niewielkiej części działki nr 7546/71.
W przypadku obu odcinków plan zakłada budowę schodów usytuowanych na niewielkiej skarpie, barierek przy schodach oraz lamp ulicznych.
Kolejnym celem projektu jest budowa drogi z nawierzchnią asfaltową na działce nr 3098 o długości 70 metrów i szerokości około 3 metrów, która umożliwi dojazd mieszkańcom domów jednorodzinnych do posesji i jednocześnie będzie stanowiła przedłużenie ciągu pieszego do ulicy Krakowskiego Przedmieście. Dodatkowo planowe jest umieszczenie na tym obszarze znaku drogowego D-40 „Strefa zamieszkania”.
Ważnym etapem w projektowaniu ciągów komunikacyjnych jest także estetyka. Wobec tego nieodzownym elementem w projekcie będzie uporządkowanie pobliskiej zieleni. Pomiędzy nowopowstałymi chodnikami projekt zakłada stworzenie rabaty roślinnej z krzewami ozdobnymi oraz kolorowymi bylinami, która nie tylko poprawi wizerunek tego obszaru, ale także planowana roślinność będzie posiadała dodatkowe właściwości odstraszające komary, takie jak lawenda, kocimiętka itp.
Uzasadnienie:
Ciągi komunikacyjne w przestrzeni osiedlowej mają ogromne znaczenie. Nieustające tempo zmian dziennej migracji ludności w mieście stale warunkuje modyfikację w strukturze komunikacyjnej. Niezwykle istotne stają się w ostatnim czasie tak zwane alternatywne ciągi komunikacyjne. Alternatywne, czyli takie, które zostały wyznaczone, inaczej wydeptane przez mieszkańców. Niewątpliwie takimi ścieżkami komunikacyjnymi są odcinki, które zaproponowane są w tym wniosku do budowy.
Wydeptana ścieżka na działkach nr 3067/10 i 3280 oraz prowizoryczny chodnik z płyt betonowych na działkach 3067/10 i 3283 doskonale świadczą o tym, że skróty te są intensywnie użytkowane.
Obecnie dla dużej części mieszkańców osiedla Niepodległości jest to najkrótsza droga do przystanku autobusowego na ulicy Brodzińskiego, a dla mieszkańców osiedla Windakiewicza może stanowić alternatywę dla stromego podejścia od ulicy Krakowskie Przedmieście lub wzdłuż ulicy Brodzińskiego. Komunikacja wokół osiedla także znacznie wydłuża trasę. Wyznaczone ciągi komunikacyjne mogą posłużyć także mieszkańcom osiedla Kolanów, gdyż ułatwi im komunikację do supermarketu Cold, a przede wszystkim skrócą trasę uczniom do Szkoły Podstawowej nr 7 i Zespołu Szkół nr 1.
Aktualny stan ścieżek sprawia, iż po deszczu zamieniają się one w błotnisty szlak, a w okresie zimowym, szczególnie na fragmentach, gdzie nachylenie terenu jest większe, stają się niebezpieczne dla korzystających.
Jednym z ważniejszych czynników, o ile nie najważniejszym, które obliguje do zajęcia się tym terenem jest bezpieczeństwo. Nieuregulowana roślinność, brak oświetlenia sprawia, iż obszar ten nie jest wystarczająco bezpieczny dla osób poruszających się tą trasą, szczególnie dla dzieci, które jesiennymi lub zimowymi popołudniami trasę tę pokonują już o zmroku. Wobec tego, zainstalowanie oświetlenia znacznie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa.
Wycięcie samoistnie posianych roślin, uporządkowanie obecnego zadrzewienia, kompozycyjne nasadzenie niewysokiej roślinności sprawi, iż otoczenie stanie się przyjemniejsze w odbiorze, ale także ograniczy miejsca, które mogą stanowić siedlisko komarów i kleszczy. Priorytetowe będzie posadzenie takiej roślinności, która posiada właściwości odstraszające te owady i pajęczaki. Dodatkowo poprawi estetykę tego otoczenia.
Realizacja tego projektu znaczenie ułatwi komunikację, polepszy estetykę otoczenia, a przede wszystkim poprawi bezpieczeństwo. Budowa chodnika w tym miejscu jest niezbędna i konieczna do realizacji, gdyż tymi trasami przemieszcza się wiele osób, w tym dzieci i młodzież szkolna.
Szacowana wartość projektu: 134 500 zł