Opis projektu:
Projekt zakłada zmiany zagospodarowania działki nr 4820 w obrębie fragmentu ulicy Poniatowskiego oraz zaniedbanego, niezagospodarowanego skweru, ulokowanego naprzeciwko wejścia głównego na dworzec PKP.
Głównym założeniem projektu jest podniesienie atrakcyjności i funkcjonalności bardzo istotnego miejsca na mapie Bochni. Zmodernizowana przestrzeń wokół dworca PKP ma szanse stać się wizytówką miasta, będąc pierwszy miejscem, które widzi mieszkaniec/turysta rozpoczynając pobyt w naszym mieście oraz ostatnim wrażeniem dla mieszkańców/turystów podczas wyjazdu.
Projekt zakłada stworzenie poczekalni miejskiej stanowiącej równocześnie punkt informacyjny (plan miasta) dla osób odwiedzających Bochnie, a także będąc swoistym wzorcem zagospodarowania przestrzeni publicznej w zgodzie z zapisami Uchwały krajobrazowej. Ponadto znakomicie wpisuje się w planowane przez władze miasta działania związane z modernizacją ul. Poniatowskiego w zakresie stworzenie tam: miejsc parkingowych, przystanków komunikacji miejskiej oraz prywatnej. Centralną część projektu stanowi podświetlony kryształ w oczywisty sposób nawiązujący do dziedzictwa Solnego Grodu. Wokół niego ulokowane zostaną ławki oraz stojaki rowerowe. Z jednej ze stron, przestrzeń zostanie zamknięta ścianą na której ulokowane będą: mapa Bochni, symbole miasta oraz inne ważne informacje. Całość otoczona zostanie drzewami, a także odpowiednio oświetlona. Dodatkowo pojawią się odpowiednie oznaczenia na jezdni pomiędzy budynkiem dworca na powstałym obiektem.
Do wniosku dołączone zostały stosowne wizualizacje, a szczegóły realizowanych pracy opisane w punkcie poniżej.
Znacząca poprawa estetyki miejsca jest korzystna dla mieszkańców na co dzień korzystających z transportu publicznego, jak i podczas jednorazowego pobytu. Zbudowanie nowej atrakcyjnej przestrzeni publicznej w mieście przyczyni się do pozytywnych zmian na kilku płaszczyznach:
• społecznej: rozwój kontaktów międzyludzkich, zwiększenie poczucia wartości mieszkańców Bochni, integrację społeczną,
• bezpieczeństwa: w zakresie ruchu kołowego, jak i osobistego związanego z lepszym oświetleniem i częstszym użytkowaniem tego obszaru przez inne osoby,
• estetycznej: dostosowanie obszaru inwestycji do wymogów Uchwały krajobrazowej, stworzenie przykładu dobrych praktyk w zakresie standardów zagospodarowania przestrzeni, uwrażliwienie mieszkańców na tematykę przestrzeni architektonicznej w której funkcjonują,
• marketingowej: kreowanie pozytywnego wizerunku miasta wśród odwiedzających Bochnię, identyfikacja marki Bochni bazującej na historii wydobycia soli.
Bochnia jest najstarszym miastem w Małopolsce o unikatowym znaczeniu historycznym, które zostało zbudowane na przemyśle wydobycia soli kamiennej. Przedstawiony projekt koresponduje z tradycjami, historią i symbolika miejską, co ma kluczową rolę dla pobudzenia i utrwalenia świadomości związanej z celem jak i etapem podróży. Po wykonaniu inwestycji zniknie chaos reklamowy panujący na tym terenie, a nowe zagospodarowanie będzie promowało znaczenie Uchwały krajobrazowej dla wyglądu miasta.
Planowane rozwiązania architektoniczne zakładają przejęcie uwagi nowo przybyłej osoby i ukierunkowanie jej na terenie całego miasta. Odpowiednie wykonanie będzie tworzyło pierwsze
i ostatnie wrażenie, co do funkcjonalności miasta, będzie też kluczowe dla opinii pozostającej po wizycie w Bochni.
Uzasadnienie:
Zwiększająca się rok rocznie ilość osób podróżujących koleją, wymusza poszukiwania sposobów na jak najlepsze zagospodarowanie terenów wokół obiektów agregujących transport publiczny
i indywidualny. Warto zaznaczyć, że według danych za 2017 r. wymiana pasażerów na stacji Bochnia wynosiła codzienne średnio 2800 osób (wsiadający i wysiadający). Można zatem przyjąć, że
z transportu kolejowego korzysta ok. 1400 osób, które w jakiś sposób muszą dotrzeć na dworzec.
Planowane scalenie haba komunikacji kolejowej z komunikacją autobusową oraz indywidualną (samochodową, rowerową) podnosi jeszcze bardziej znaczenie systemu komunikacji naszego miasta. Synchronizacja modernizacji ulicy Poniatowskiego z realizacją przedmiotowego projektu pozwoli na ich efektywne i korzystne ekonomicznie wykonanie.
Przedstawiony projekt posłuży zarówno mieszkańcom regularnie wykorzystującym kolej w drodze do pracy, na uczelnie, korzystającym z oferty kulturalno-rozrywkowej czy handlowej np. Krakowa, ale też udających się w dalszą podróż, a także odwiedzającym, którzy nie posiadają skonkretyzowanych planów na pobyt w mieście oraz turystom. Odpowiednie zagospodarowanie tego terenu pozwoli zbudować świadomość miejsca przybycia, pomorze zaplanować i ukierunkować pobyt oraz utrwalić pozytywne wrażenie przy wyjeździe.
Tak ważne miejsce z punktu widzenia transportu przez długi czas nie było w należyty sposób zagospodarowane z poszanowaniem dla estetyki przestrzeni publicznej. Wykonana realizacja będzie namacalną wizytówką promującą wprowadzenie parametrów Uchwały krajobrazowej. Co będzie można w odpowiedni sposób przedstawić choćby na jednym z elementów architektonicznych.
W analogiczny sposób może też promować idee Budżetu Obywatelskiego, jako narzędzia partycypacji społecznej w ważnych dla mieszkańców miasta sprawnych. Ze względu na lokalizacje projektu, nie tylko w wymiarze lokalnym, ale też wśród przyjezdnych. Za każdym razem będąc Pod kryształem, czy tylko widząc to miejsce, zarówno mieszkańcy, jak i turyści będą przekonani, że zapisy wspierające estetykę miasta nie są tylko pustymi sloganami na urzędowych przepisach.
Podniesie się bezpieczeństwo funkcjonowania tego obszaru, nie tylko w związku z nowym oświetleniem czy architekturą wspierającą interakcje między użytkownikami, ale też w aspekcie ruchu drogowego o coraz większym natężeniem ruchu wokół dworca PKP.
Podsumowując: jestem przekonany, że realizacja stanie się impulsem do nowoczesnego zagospodarowania terenu wokół dworca, a także będzie komplementarna wobec już zaplanowanych działań. Inwestycja w przedstawionym zarysie odpowiada na wiele potrzeb mieszkańców wymienionych powyżej, a przy okazji promuje pozytywny wizerunek miasta wśród naszych gości.
Harmonogram:
1. Pierwszy kwartał 2020 r. prace projektowe
2. Drugi kwartał 2020 r. przetarg i wykonanie
Szacowana wartość projektu: 150 000 zł