Opis projektu:
Teren inwestycji, położony jest w historycznej części Bochni i obejmuje działki w obrębie ewidencyjnym 6 o numerach 5844, 5843, 5842, 5841, 5816, 5895, 5896/1, 5948. Całość planowanej inwestycji położona jest na działkach których właścicielem jest Gmina Miasta Bochnia. Od północy granicę analizowanego terenu wyznacza pierzeja ulicy Bernardyńskiej, od zachodu ulica Studencka, od południa ulica Matejki a od wschodu plac Bochneris.
Przeważająca część wskazanego terenu zajmuje park miejski z historycznym układem alejek. Linię parku od zachodu i północy wyznaczają skarpy opadające ku ulicy Studenckiej i Jana Matejki. Analizowany obszar objęty jest obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego podjętym uchwałą nr XVII/174/08 Rady Miejskiej w Bochni z dnia 27 lutego 2008 r. dla terenu „Śródmieście”.
Przedmiotem niniejszego projektu w ramach zadania pn. „Rewitalizacja Planu ks. Antoniego Czaplińskiego wraz z terenem przyległym obejmującym skwer Bochneris i ulicę Bernardyńską”:
W ramach projektu zakłada się wykonanie:
• przebudowę (remont) ulicy Studenckiej – wymiana nawierzchni wraz z krawężnikami oraz budowa sieci kanalizacji opadowej, która będzie służyć do odwodnienia ulicy Studenckiej jak również w przyszłości odwodnienie parku na Placu Czaplińskiego, pozostawienie rur ochronnych dla instalacji elektrycznej oświetlenia parku,
• wykonanie schodów terenowych z bocznymi siedziskami przed Liceum (miejsce spotkań uczniów oraz absolwentów Liceum i innych szkół), stojakami na rowery, koszami na śmieci,
• remont schodów terenowych w kierunku Zespołu Szkół nr 2 (budowlanka) – wymiana barierek, poręczy.
W ramach projektu proponuje się wykonanie nawierzchni z kostek granitowych pochodzących z demontażu płyty Rynku, co pozwoli na znaczne obniżenie kosztów inwestycji jak również nada temu miejscu historyczny nie powtarzalny klimat. Materiał pozyskany z rewitalizacji (zabezpieczony i składowany na bazie BZUK) będzie wymagał poddaniu oczyszczeniu i konserwacji. Wykorzystać można kostki brukowe granitowe jak i granitowe krawężniki.
Dodatkowym atutem inwestycji jest fakt, że Gmina Miasto Bochnia posiada projekt rewitalizacji, który posiada niezbędne pozwolenia, które umożliwiają natychmiastowe po uzyskaniu środków finansowych rozpoczęcie inwestycji, bez oczekiwania na długi proces formalno-prawny. Gmina posiada opracowany projekt budowlany zadania wraz z niezbędnymi pozwoleniami oraz uzgodnieniami m.in. uzgodnieniem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a także kosztorysy i specyfikacje na całość zadania.
W projekcie uwzględniono remont nawierzchni utwardzonych i schodów terenowych według historycznego układu alejek oraz wykonanie elementów małej architektury takich jak fontanna, pergola, ławki, stoliki szachowe, poidełko, stojaki na rowery i kosze na śmieci. Roboty budowlane objęte projektem są częścią zadania, którego celem jest gruntowna rewitalizacja parku na placu
ks. Czaplińskiego, skweru Bochneris oraz ciągu pieszego ze skarpą wzdłuż ulicy Bernardyńskiej. Założono zachowanie historycznego układu ścieżek parkowych oraz uregulowanie ich kształtu
i nieznaczne uzupełnienia m. in. przez przedłużenie łuku ścieżki biegnącej równolegle do ul. Studenckiej i wprowadzenie na jej osi dwóch okrągłych placyków z ławkami. Ścieżka na głównej osi zostanie poszerzona w ten sposób, by prowadziła w stronę budynku liceum na szerokie terenowe schody z bocznymi siedziskami, będące popularnym miejscem wykonywania zdjęć klasowych.
Uzasadnienie:
Podjęcie inwestycji otworzy możliwość na poszukanie finansowania i realizację całości zadania, które po rewitalizacji stanowić będzie niepowtarzalny element wpisany w całość rewitalizacji miasta Bochni.
Zakłada się maksymalne zachowanie zieleni wysokiej, uzupełnionej nowymi nasadzeniami zieleni średniej i niskiej w celu stworzenia uczniom pobliskich szkół średnich, mieszkańcom i przyjezdnym ogólnodostępnego miejsca spotkań i wypoczynku. Rewitalizacja tego obszaru w nieznacznym oddaleniu od centrum miasta stworzy idealne miejsce do wypoczynku oraz spotkań zarówno młodzieży jak i osób starszych.
Szacowana wartość projektu: 641 457 zł