Opis projektu:
Projekt dotyczy stworzenia strefy „Trzeciego miejsca” w Czytelni dla dorosłych – Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni.
Będzie to miejsce ogólnodostępne tzw. strefa wolnego wypoczynku, połączona z kawiarenką internetową. Biblioteka jest instytucją otwartą na różnorodne potrzebny i zainteresowania ludzi, zaś jej wnętrze ma być tak zaaranżowane, by zachęcać do odwiedzin. Koncepcja „trzeciego miejsca” pozwoli dostrzec, że to nie tylko dom dla książki, ale przede wszystkim miejsce kontaktów społecznych, miejsce przyjazne kojarzone z czasem wolnym od pracy i obowiązków. Dwa pomieszczenia będą podzielone na strefy: dla korzystających z komputerów i internetu, ksero, gier planszowych, prasy
i książek. Aranżacji podejmie się architekt, który według wskazówek i zapotrzebowania sporządzi wizualizacje miejsca.
Podstawą założenia jest wysoka przejrzystość i prostota konstrukcyjna miejsca, gdzie użytkownik wchodząc kieruje się do miejsca go interesującego tzn. np. strefy gier planszowych.
Uzasadnienie:
Zasadność stworzenia strefy „trzeciego miejsca” jest bardzo duża. W Bochni nie ma miejsc stref – bezpłatnych, ogólnodostępnych do wypoczynku. Nie ma miejsca, gdzie można w wolnej chwili przyjść zagrać w gry planszowe, skorzystać z internetu, poczytać gazetę, wypić kawę przy dobrej książce czy gazecie, porozmawiać itp. Nie ma kawiarenek internetowych, nie ma miejsca, gdzie można wydrukować i skserować dokumenty, na takie usługi jest bardzo duże zapotrzebowanie. Czytelnia posiada możliwości lokalowe, jednak potrzebna jest aranżacja pomieszczeń, odświeżenie i odnowienie oraz doposażenie w meble i sprzęt.
Oceniając zastosowanie idei „trzeciego miejsca” należy zwrócić uwagę, że charakter bibliotek jest często zależny od użytkowników, ale i potencjału ludzi pracujących w Bibliotekach, a ten w bocheńskiej placówce jest na najwyższym poziomie.
Projekt służył będzie mieszkańcom miasta. Rozwiąże problem zapotrzebowania na miejsca wolnych stref wypoczynkowych, braku kawiarenki internetowej, miejsca kulturalnych, rodzinnych spotkań i alternatywy spędzania wolnego czasu, nie przy telewizorze czy komputerze, lecz w bibliotece przy grach planszowych itp.
Szacowana wartość projektu: 60 000 zł