Opis i uzasadnienie projektu:
Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego powinny odgrywać główną rolę w procesie kształtowania ładu przestrzennego, a ich opracowanie powinno być obligatoryjne.
Brak planów czy też brak ich aktualizacji jest szczególnie niebezpieczne dla obszarów przeznaczonych na realizację zadań gminy (w tym m.in. dotyczy to przestrzeni pod inwestycje celu publicznego), terenów o szczególnych walorach krajobrazowych i przyrodniczych. Niestety kluczowym dokumentem kształtowania przestrzeni w gminach stały się decyzje
o warunkach zabudowy i zagospodarowania przestrzennego. To nie jest pozytywne zjawisko, bo tzw. „wuzetki” nie muszą być zgodne ze studium zagospodarowania.
W efekcie decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu często mogą być wydawane w celu zaspokojenia konkretnych, prywatnych potrzeb inwestycyjnych, a nie
w związku z prowadzoną przez gminę polityką przestrzenną. Często także decyzje o zabudowie wydawane są na terenach zagrożonych powodzią lub tam, gdzie będą przekroczone normy hałasu. Zabudowywane są również tzw. kliny napowietrzające miast, co powoduje większe natężenie smogu w miastach.
Brak planowych miejscowych ogranicza możliwość prawidłowego kształtowania przestrzeni i w konsekwencji przyczynia się do zakłócenia porządku, ładu przestrzennego, powodując chaos przestrzenny w gminie.
Opisane powyżej problemy dotyczą w sposób szczególny terenu „Łany” na Osiedlu „Proszowskie”, gdzie od wielu lat nasila się zjawisko chaosu urbanistycznego. Dlatego tez niniejszy wniosek w pełni uzasadniony merytorycznie i społecznie. Wdrożenie projektu pozwoli na wypracowanie społecznej koncepcji zagospodarowania tego terenu, która powinno być przekazane projektantom i uwzględnione w zapisach projektowych.
Należy również zauważyć, iż w przypadku planowania przestrzennego prawnie ustalony obowiązek konsultacji społecznych przez organy sporządzające dokumenty planistyczne, jak również wskazane ustawowo formy i ich zakres nie spełnią swojego zadania, jeżeli nie będą przeprowadzone w odpowiedni sposób. Wczesna partycypacja społeczna może ułatwić sporządzanie planów oraz łagodzić potencjalne spory i konflikty. Oparcie procesu planistycznego na koordynacji i negocjacji z lokalną społecznością, nawet jeśli wydłużają one sam proces i czynią go bardziej złożonym i skomplikowanym, może przynieść lepsze efekty od stricto urzędniczo-eksperckiego planowania.
Szacunkowa wartość: 6 500 zł