Opis projektu:
Realizacja tego projektu to pierwszy etap w budowie pomnika poświęconego koniom górniczym pracującym w Bocheńskiej kopalni. Sama idea takiego pomnika została uwzględniona w projekcie rewaloryzacji Plant Salinarnych. Na jego lokalizacje wybrano sąsiedztwo budynków salinarnych – kuźni oraz wejście na teren tężni solankowej. Głównym założeniem projektu jest zlecenie wykonania projektu samego pomnika, który będzie zawierać miedzy innymi rysunki, wizualizacje oraz model w skali przez doświadczonego oraz uznanego w Polsce i na świecie artystę rzeźbiarza Pana Tomasza Radziewicza.
Efektem końcowym będzie projekt wraz z modelem. Wszystkie grafiki zostałby upublicznione na stronach internetowych Miasta Bochni, portalach informacyjnych, w prasie lokalnej, a sam model udostępniony wraz z opisem i wizualizacjami wszystkim mieszkańcom w jednej z witryn budynku Magistratu lub innej należącej do miasta kamienicy. Jest to bardzo ważne ponieważ budowa pomnika, a ściślej mówiąc jego wygląd wymaga społecznej akceptacji.
Uzasadnienie:
Idea budowy takiego pomnika została przeze mnie upubliczniona prawie 4 lata temu. Z jednej strony jest to forma hołdu dla zwierząt, które setki lat pracowały pod ziemią wykonując skrajnie ciężką prace, a drugiej strony stworzenie nowego, naturalnego symbolu dla Bochni.
Zwracam uwagę, że byłby to pierwszy tego typu pomnik w Polsce oraz w Europie. Doskonale wpisuje się to we współczesny wzrost świadomości na rzecz praw zwierząt oraz szacunku do środowiska przyrodniczego. Dodatkowo byłaby to niewątpliwa atrakcja turystyczna Bochni i jak już wcześniej wspomniałem nowy symbol oraz swego rodzaju maskotka.
W tym pomyśle inspirowałem się podobnymi rzeźbami jak np.: toruński osiołek, wrocławski pomnik „Ku czci Zwierząt Rzeźnych”, pies Werniks z Kazimierza Dolnego, krakowski pomnik psa Dżoka czy warszawski „Pomnik Szczęśliwego Psa”. Lokalizacja pomnika zaproponowana w planie rewaloryzacji Plant Salinarnych jest miejscem oczywistym ze względu na bliskość zabytkowych obiektów bezpośrednio związanych z obsługą tych zwierząt, a będących architektonicznym tłem dla tego pomnika. Miejsce przy jednej z głównych alejek oraz obok nowopowstałego obiektu tężni solankowej czy nieodległego Muzeum Motyli zapewni do niego bezpośredni dostęp mieszkańców oraz turystów.
Zwracam uwagę, że tego typu pomniki cieszą się ogromną popularnością w miastach, w których się znajdują. Można to poznać po olbrzymiej ilości zdjęć udostępnianych w mediach społecznościowych typu Facebook, Instagram oraz artykułach w prasie. Taki pomnik mógłby również stać się elementem wydarzeń kulturalnych np.: wśród dzieci ze szkół podstawowych czy przedszkoli.
Jako autor pomysłu budowy pomnika oraz bezpośredni konsultant i łącznik (charytatywnie) między Panem Tomaszem Radziewiczem, a Urzędem Miasta miałbym za zadanie zapewnić jak najlepszą dokumentacje historyczną dotyczącą pracy koni górniczych w Bocheńskiej Kopalni przede wszystkim archiwalne fotografie, na podstawie których byłby realizowany ten pomnik. Dobra dokumentacja jest o tyle ważna, żeby zachować autentyzm projektu w tej historycznej przestrzeni jaką są Planty Salinarne.
Przykładowe realizacje rzeźb i pomników przez Tomasza Radziewicza:
- Pomnik Józefa Piłsudskiego w Gdańsku
- Pomnik Jana Pawła II w Przemyślu
- Pomnik Remusa w Kościerzynie
- Pomnik Kazimierza Deyny przed Stadionem Narodowym w Warszawie
- Fontanny Neptuna na dziedzińcu Kwartały Kamienic w Gdańsku
- Lwy Heweliony w Gdańsku
W trakcie tworzenia – pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej pod Komarowem (!)
Szacunkowa wartość: 22 000 zł