Opis projektu:
Projekt zakłada wsparcie dla tworzenia i realizacji Strategii Miasta Bochnia na lata 2021-2030. Jego celem jest wzrost wiedzy na temat strategicznych obszarów funkcjonowanie miasta wśród wszystkich zaangażowanych w proces jej opracowania i wdrożenia. Zamiarem wnioskodawców jest stworzenie bazy materiałów (literatury specjalistycznej) dotyczącej problematyki funkcjonowania współczesnych miasta i ich rozwoju na różnych płaszczyznach np. komunalnej, gospodarczej, turystycznej czy kulturalnej. Materiały te będą ogólnodostępne dla lokalnej społeczności w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej. Zgromadzenie odpowiedniej wiedzy w połączeniu z zaangażowaniem specjalistów przyczyni się do stworzenia lepszej jakości strategii dla Bochni i ułatwi jej sprawne wdrożenie. W ocenie Wnioskodawców pozwoli także na opracowanie narzędzi do monitorowania realizacji wyznaczonych w niej celów. Takim narzędziem może być sprzężenie Raportu o Stanie Gminy z realizacją samej strategii. Odpowiednie zdefiniowanie, tego, co chcemy i musimy zrobić z informacją, jak to robimy pozwoli zrealizować pomysły na rozwój miasta i tym samym mieszkańców.
Uzasadnienie:
Dotychczasowa Strategia Rozwoju Gminy Miasta Bochnia obowiązywała do 2020 r. Aktualnie tworzona Strategia na lata 2021-2030 będzie zawierać cele rozwojowe decydujące o przyszłości naszego miasta. To doskonały czas na podsumowanie dotychczasowych działań oraz zaplanowanie celów do realizacji na kolejną dekadę z kilku powodów np.: wykorzystania potencjały rewitalizacji miasta, połączenia strategii miasta ze stworzoną w ubiegłym roku strategią woj. Małopolskiego oraz długofalowym budżetem Unii Europejskiej na lata 2021-2027 czy wreszcie, stworzeniem strategii w ramach nowych przepisów dotyczących prowadzenia polityki rozwoju.
Kluczowe znaczenie dla opracowania strategii ma wiedza, potrzebna do zdiagnozowania aktualnej sytuacji miasta i zaplanowania odpowiednich celów rozwojowych oraz narzędzi do ich wdrożenia
i monitorowania. Do realizacji potrzebne jest nie tylko zaplecze finansowe czy prawne, ale właśnie wiedza techniczna na temat poszczególnych dziedzin funkcjonowania gminy. I chodzi tu nie tylko
o zaplecze eksperckie, ale i szerokie zrozumienie problemów i rozwiązań wśród mieszkańców naszego miasta. Połączenie specjalistycznej wiedzy z szerokim poparciem społecznym pozwoli wybrać najlepsze opcje na przyszłość i sprawnie je zrealizować, tym samym zwiększając szanse na rozwój naszego miasta. Warto też podkreślić duże znaczenie, jakie w tworzeniu strategii powinni odgrywać przedstawiciele lokalnej społeczności np. biorąc udział w konsultacjach. Niewątpliwie ich przygotowanie merytoryczne, dzięki wdrożeniu przedmiotowego projektu, a tym samym możliwość skorzystania z literatury specjalistycznej, podniesie jakość prowadzonych dyskusji na temat rozwoju miasta.
Szacunkowa wartość: 2 030 zł