Opis projektu:
Czego dotyczy projekt?
Projekt zgłoszony do budżetu obywatelskiego na 2022 rok dotyczy zakupu i montażu urządzeń zabawowych dla małych dzieci oraz młodzieży zgodnie z dokumentacją projektową wykonaną w 2021 roku. Zaprojektowano nowoczesny plac zabaw, który rozwija umiejętności oraz umożliwia poprawę sprawności fizycznej dzieci i młodzieży.
Uzasadnienie:
Jaki problem rozwiąże?
Zaprojektowana przestrzeń publiczna dla małych dzieci jak również tych starszych umożliwia aktywność fizyczną, która jest niezwykle istotna w ich rozwoju oraz stwarza możliwość spędzenia wspólnego czasu z rodzicami i rówieśnikami. W części północnej miasta Bochnia nie ma wielu urządzeń zabawowych, które są bezpieczne i przeznaczone dla maluchów i starszych dzieci, gdzie mogłyby się wspólnie bawić i rozwijać umiejętności ruchowe i które byłyby dostępne nie tylko dla konkretnego osiedla ale także dla innych mieszkańców. Zaprojektowana przestrzeń publiczna będzie dobrze skomunikowana z centrum miasta oraz uwzględnia miejsca parkingowe pozwalające na komfortowe korzystanie z placu zabaw także osobom korzystającym z różnych środków transportu, np. roweru, samochodu. Cały plac zabaw będzie otoczony zielenią co daje z kolei komfort użytkownikom jak również mieszkańcom sąsiadującym na co dzień z tą inwestycją.
Komu będzie służył projekt?
Tereny tzw. „błoń BSAG”, będące własnością Gminy Miasta Bochnia, stanowią dobrą lokalizację dla tego typu przedsięwzięcia, gdyż w tym miejscu zagospodarowana przestrzeń publiczna pozwala na korzystanie z niej nie tylko przez okolicznych mieszkańców ul. Smyków, Birków, Krzyżanowickiej, Wygody, Hutniczej, Krzeczowskiej, Proszowskiej, Korbońskiego, ale również przez pracowników oraz ich rodziny, którzy pracują w przedsiębiorstwach znajdujących się w Bocheńskiej Strefie Aktywności Gospodarczej. Wspomnieć należy, iż każdy z pracodawców zgodnie z zasadą prawa pracy wyrażoną w art. 16 kodeksu pracy ma obowiązek, stosownie do swoich możliwości i warunków, zaspakajać bytowe, socjalne i kulturalne potrzeby pracowników. Niekiedy zaspokajanie potrzeb kulturalnych bywa rozumiane na tyle szeroko, że obejmuje także kulturę fizyczną, aktywność sportową pracowników. Stworzenie przez władze miasta przestrzeni publicznej, gdzie będzie można spędzić czas z dziećmi, pojeździć na rolkach, zagrać w różne gry zespołowe wpłynie pozytywnie na wizerunek Bochni.
Co więcej Bochnia będzie postrzegana jako miasto, które dba nie tylko o rozwój przemysłowy ale również pamięta o znaczeniu przyrody w życiu człowieka i wpływie zrównoważonego rozwoju na komfort bytowy mieszkańców, pracowników pobliskich zakładów pracy. Ponadto świadczy też o tym, iż podjęto stosowne działania, aby pracodawcom ułatwić realizację wyżej wspominanych obowiązków. Nadmienić należy, że tereny tzw. „błoń BSAG” znajdują się bardzo blisko zjazdu z autostrady A4, nowo budowanej drogi dojazdowej do autostrady wyposażonej w kolejne ścieżki rowerowe, co zaowocuje w przyszłości tym, że park rekreacyjny sąsiadujący z „BSAG” będzie wizytówką – pierwszym widocznym miejscem dla turystów przyjeżdzających od strony północnej do miasta Bochnia, jak również klientów przedsiębiorstw strefy przemysłowej. Ponadto wybudowane nowe ścieżki rowerowe od strony ulicy Krzeczowskiej i osiedla „Karolina” umożliwią również dojechanie w bezpieczny i rekreacyjny sposób do parku mieszkańcom całej Bochni. W związku z tym rozbudowa przestrzeni publicznej o kolejny obiekt przeznaczony do użytku publicznego, zwiększy atrakcyjność tego miejsca.
Szacunkowa wartość: 134 000 zł