Opis projektu:
Projekt mieszkańców osiedla Chodenice zakłada zakup sprzętu, który będzie niezwykle pomocny podczas sytuacji kryzysowych, jakie nader często zdarzają się na naszym terenie. Zmagamy się
z powodziami i podtopieniami ze względu na bliską odległość od rzeki Raba, skutkami wichur. Mieszkańcy dostrzegli potrzebę zakupu sprzętu, który byłby do dyspozycji mieszkańców, a składowany w okolicznej Remizie OSP przy ul. Chodenickiej 57 w Bochni. Druhowie OSP, jak i mieszkańcy osiedla Chodenice dostrzegają potrzebę uzupełnienia sprzęty, by móc radzić sobie w każdej sytuacji, bez konieczności tracenia czasu na dojazd pomocy z dalszych zakątków miasta i Powiatu.
Wsparcie medyczne, ochrona przeciwpowodziowa i ochrona przed skutkami innych klęsk żywiołowych to jeden z podstawowych problemów, z jakimi zmagają się mieszkańcy. Lokalne OSP działa sprawnie, posiada, sprzęt, który był wielokrotnie używany w sytuacjach ratunkowych. Jednakże jest on wyeksploatowany i jest go mało. Nowe elementy wyposażenia ratowniczego i technicznego, które wymieniliśmy w wycenie/kosztorysie spełniają wszelkie wymogi prawa oraz posiadają niezbędne atesty i gwarancje.
Działania podjęte przy realizacji projektu:
- rozeznanie cenowe,
- zamówienie sprzętu,
- zakup sprzętu,
- składowanie sprzętu w lokalnej OSP,
- szkolenie mieszkańców z użytkowania sprzętu.
Uzasadnienie:
Potrzeba realizacji projektu wynika z konieczności zapewnienia mieszkańcom osiedla Chodenice bezpieczeństwa związanego dużym prawdopodobieństwem wystąpienia zagrożenia powodziowego
o każdej porze roku,. Niemal każdy kolejny sezon przynosi kolejne straty i zagrożenia. Mieszkańcy organizują się w grupy ochotnicze, które uczestniczą w ratowaniu mienia sąsiadów. Chcemy wesprzeć lokalną OSP, która dysponuje wyeksploatowanym sprzętem, dlatego zakupione z projektu wyposażenie przyczyni się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa, umożliwi szybkie reagowanie w sytuacjach kryzysowych ze wsparciem medycznym włącznie.
Szkolenie mieszkańców pomoże oswoić większą grupę osób ze sprzętem, aby w nagłych sytuacjach każdy mógł prawidłowo obsłużyć sprzęt i udzielić pomocy sąsiadowi. Sprzęt użytkowany będzie nieodpłatnie. Z biegiem lat, coraz wyraźniej dostrzegamy konieczność wyposażenia mieszkańców w konkretny rodzaj sprzętu, by poczuli się pewniej i bezpieczniej w chwili, gdy trzeba myśleć trzeźwo i działać szybko.
Realizacja projektu dzięki Budżetowi Obywatelskiemu i aktywności lokalnej społeczności jest dogodnym sposobem na rozwiązanie problemu mieszkańców, którzy każdego roku narażeni są na utratę mienia i dotkliwe straty finansowe.
Szacunkowa wartość: 50 000 zł