Opis projektu:
Na terenie Parku Rodzinnego Uzbornia znajduje się oczko wodne, które w chwili obecnej zamiast cieszyć swoim wyglądem mieszkańców Bochni i osiedla Uzbornia na terenie którego się znajduje popada z roku na rok w coraz większą degradację. Nadmienić trzeba, że oczko wodne jest siedliskiem ryb, płazów, a także wodopojem dla licznych gatunków ptaków zamieszkujących Park.
Należy przywrócić świetność tego miejsca tak, aby stało się elementem cieszącym osoby przebywające w parku, ale również stanowiło siedlisko ekologiczne dla zwierząt wodnych.
Aby to uczynić należy wykonać następujące prace:
– sprawdzić szczególność i uzupełnić przecieki w niecce tak, aby utrzymać stały poziom wody przez cały rok – powyżej strefy przemarzania min. 120 cm. Zalecane 150 cm. Niedopuszczalnym jest spuszczanie wody na zimę, gdyż zabijane są ryby i płacy, których wszystkich się nie uda odłowić i umierają dusząc się w błocie,
– zadbać o roślinność wodną oraz przybrzeżną tak, aby zapewnić równowagę biologiczną, samooczyszczanie wody oraz efekt wizualny dla oglądających. Należy zapewnić roślinność podwodną, pływającą (lilie wodne), oraz roślinność przybrzeżną. Rośliny należy posadzić na specjalnych półkach podwodnych, które wcześniej trzeba przygotować zgodnie z ich wymaganiami,
– zapewnić natlenianie wody (całoroczne) oraz kaskadę wodną podświetlaną (sezonowo), które to podniosą efekt wizualny oczka,
– obsadzić ogrodzenie oczka roślinnością pnącą co stworzy efekt bardziej naturalny.
Uzasadnienie:
Projekt będzie służył wszystkim korzystającym z Parku Uzbornia zarówno najmłodszym, jak i starszym osobom. Gdy oczko wodne zostanie odpowiednio zagospodarowane roślinnością wodną będzie stanowiło element edukacyjny z którego mogą korzystać również uczniowie z bocheńskich szkół jak również liczne wycieczki korzystające z Parku.
Poza niewątpliwą rolą estetyczną oczka wodne pełnią również inne funkcje. Wśród szeregu zalet należy wymienić przede wszystkim:
– zmianę mikroklimatu,
– możliwość uprawy roślin wodnych i bagiennych,
– wodopój i miejsce życia dla dzikich zwierząt.
Dobrze utrzymane oczka są niezwykle efektowne i bardzo dobrze komponują się w niemal każdym stylu ogrodowych aranżacji. Oczka wodne pozwalają na ekspozycję specyficznych gatunków roślin ozdobnych i tworzenie z nich małych, odrębnych światów. Dodatkowo gra światła i cienia oraz wielokolorowych poświat, które gwarantuje tafla wody zwiększa efekt, sprawiając, że oczko i jego otoczeniu prezentuje różne oblicza w zależności od pory roku, dnia i oczywiście pogody.
Pod względem biologicznym nawet mały zbiornik wodny wpływa na mikroklimat otoczenia. Przede wszystkim jednak – zwiększa bioróżnorodność. Stanowiąc naturalne środowisko dla wybranych gatunków owadów, drobnych gadów czy płazów.
Dodatkową funkcją zbiornika jest retencja wody opadowej.
Celem zarówno małej jak i dużej retencji jest zachowanie wody opadowej w miejscu, gdzie ona spadła. Zbiorniki retencyjne zachowują ją w okresie nasilonych opadów i stanowią rezerwuar wody na czas suszy. To pozwala na przetrwanie wodnym ekosystemom, znacznie spowalnia też procesy suszowe. Zbiorniki retencyjne mają duże znaczenie przyrodnicze. Budując je i modernizując już istniejące starają się stosować rozwiązania proekologiczne, przyjazne naturze.
Szacunkowa wartość: 30 000 zł