Opis projektu:
Projekt dotyczy poszerzenia i doposażenia strefy „Trzeciego miejsca” , która została stworzona dzięki realizacji BO 2020 w Czytelni dla dorosłych – Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni.
Strefa to miejsce ogólnodostępne tzw. strefa wolnego wypoczynku, połączona z kawiarenką internetową. Biblioteka jest instytucją otwartą na różnorodne potrzeby i zainteresowania ludzi, zaś jej wnętrze ma być tak zaaranżowane, by zachęcać do odwiedzin. Koncepcja „trzeciego miejsca” pozwoliła dostrzec, że to nie tylko dom dla książki, ale przede wszystkim miejsce kontaktów społecznych, miejsce przyjazne, kojarzone z czasem wolnym od pracy
i obowiązków. Działalność Czytelni w nowej odsłonie, wynikła sytuacja z napływem czytelników z Ukrainy, nowe oczekiwania i preferencje czytelników zainspirowały do poszerzenia działalności i dostępności „Trzeciego miejsca”.
Podobnie jak w pierwszej edycji podstawą założenia jest wysoka przejrzystość i prostota konstrukcyjna miejsc, gdzie użytkownik wchodząc kieruje się do miejsca go interesującego.
W Czytelni stworzona zostanie, obok strefy gier planszowych – strefa multimedialna.
Po reorganizacji Czytelni, powstały nowe propozycje form spotkań np. Klub Czytelnej Myśli, zainicjonowany cykl spotkań Strefa Kobiet i in. Po okresie pandemii czytelnicy powracają do biblioteki, a my chcemy ich tutaj zatrzymać, stąd koncepcja rozwoju. W strefie multimedialnej znajdzie się: zestaw robobów mBot i powstanie klub programowania dla dzieci ; konsola Playstation, tablica multimedialna z projektorem, tablet Samsung Galaxy. Konieczny jest zakup urządzenia ksero. Dokupione będą gry planszowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych np. Labirynt słów, Dixit, Gra słów, Na końcu języka i wiele innych.
Ponieważ Czytelnia ma ograniczoną przestrzeń, musi bowiem również zapewnić strefę nauki, stąd część działań i spotkań jest przenoszona do sali klubu biblioteki, który znajduje się naprzeciwko Czytelni. Tutaj odbywają się spotkania Warsztatów Twórczego Pisania dla dzieci, oraz dla młodzieży, Klubu Czytelnej Myśli, lekcje biblioteczne dla dzieci, spotkania dla dorosłych i in. Stąd koncepcja poszerzenia – strefy trzeciego miejsca” o salę klubu. Zakupione i dostosowane do zajęć w klubie zostaną stoły składane, komplet poduszek do siedzenia ze stojakiem do przechowywania, mata do cięcia samogojąca, trymer dale 508, pufy, dywanik dla dzieci, zestaw teatrzyku Kamishibi, oraz bajki do wystawiania i eko wieża. Sala doposażona zostanie w kamerkę i monitor interaktywny, który będzie zamontowany w drugiej części sali, mównicę, krzesło hoker.
Projekt zakłada doposażenie stref bibliotecznych, w których realizowane są ciekawe wydarzenia kulturalne i literackie służące edukacji najmłodszych użytkowników, rozbudzaniu zainteresowań czytelniczych młodzieży, integracji mieszkańców i rozwojowi społeczności lokalnej. W ramach tego projektu będzie wzbogacona strefa wypoczynku, w której można miło i kreatywnie spędzić czas wolny. W celu podniesienia atrakcyjności prowadzonych działań oraz rozszerzenia oferty niezbędnym jest posiadanie nowoczesnych nośników i sprzętów do pracy, zabawy, edukacji i promocji czytelnictwa.
Uzasadnienie:
Zasadność stworzenia strefy „trzeciego miejsca” była bardzo duża. W Bochni nie było miejsc stref – bezpłatnych, ogólnodostępnych do wypoczynku, relaksu. Nie było miejsca, gdzie możnaby w wolnej chwili przyjść zagrać w gry planszowe, skorzystać z internetu, poczytać gazetę, wypić kawę przy dobrej książce czy gazecie, porozmawiać itp. Brak kawiarenek i miejsc, gdzie można wydrukować i skserować lub zeskanować dokumenty. Czas działalności strefy w przeciągu ostatniego roku wskazał, że to miejsce w 100% spełniło swoją rolę.
W obecnej sytuacji, kiedy do biblioteki przychodzą również uchodźcy, którzy zamieszkali na bocheńszczyźnie, poszerzenie i modyfikacja strefy jest konieczne. Czytelnia posiada możliwości, ma wypracowaną koncepcję aranżacji pomieszczeń, oraz doposażenie w meble
i sprzęt.
Oceniając zastosowanie idei „trzeciego miejsca” należy zwrócić uwagę, że charakter biblioteki jest zależny od użytkowników, ale i potencjału ludzi pracujących w Bibliotekach, a ten w bocheńskiej placówce jest na najwyższym poziomie.
Projekt posłuży mieszkańcom miasta. W rozszerzonej wersji znacznie rozwiąże problem zapotrzebowania na miejsca wolnych stref wypoczynkowych, miejsca kulturalnych, rodzinnych spotkań i alternatywy spędzania wolnego czasu, nie przy telewizorze czy komputerze, lecz w bibliotece przy grach planszowych itp. Uzasadnione to jest również tym, że żadnej inny dział w bibliotece nie posiada przestrzeni do zorganizowania miejsc dla czytelników.
Prężnie rozwijające się nowoczesne technologie wykorzystywane w wielu dziedzinach nauki, techniki oraz w codziennym życiu implikują zmiany w obrębie działań edukacyjnych, kulturalnych i promocyjnych prowadzonych w bibliotece. W Bibliotece od kilku lat realizowane są Warsztaty Twórczego Pisania dla dzieci i młodzieży czyli ćwiczenia wspólnego poszukiwania i dzielenia się pomysłami i pisarskimi zabawami, Klubik Skrzata czyli zajęcia literacko muzyczne dla dzieci w wieku do 3 lat, nieuczęszczających do przedszkola. Zainicjowano spotkania Klubu Czytelnej Myśli i spotkania w Strefie Kobiet – dla tych, którzy cenią sobie dobrą i wartościową rozmowę o tym co ważne i interesujące z zakresu tematyki psychologicznej, filozoficznej i literackiej.
Aby przygotowane przez zespół wykwalifikowanych bibliotekarzy zajęcia były jeszcze ciekawsze należy wprowadzić nowoczesne i cieszące się popularnością narzędzia oraz poprawić atrakcyjność wystroju pomieszczeń, w których prowadzone są te spotkania. Ważnym aspektem tych działań jest również wskazanie jak olbrzymi wpływ mają nowe technologie na naszą codzienność, na postrzeganie świata, kontakty międzyludzkie oraz jak umiejętnie i z rozwagą korzystać z tych dóbr w celu zdobywania wiedzy i budowania dobrych relacji. Projekt posłuży wszystkim mieszkańcom naszego miasta.
Szacunkowa wartość: 54 600 zł