Prezentujemy wykaz projektów niezakwalifikowanych pod głosowanie po przeprowadzonej weryfikacji formalno-prawnej i merytorycznej:
- Oświetlenie ulicy Kolanowskiej wzdłuż lasu (os. Kolanów)
UZASADNIENIE: Projekt jest niemożliwy do realizacji z powodu sprzeczności z Regulaminem Budżetu Obywatelskiego Gminy Miasta Bochnia w części II „Projekty”, pkt. 2, który brzmi: „Zadanie wynikające ze złożonego projektu powinno być możliwe do realizacji w ciągu jednego roku budżetowego oraz zawierać w kosztorysie wszelkie koszty niezbędne do poniesienie przez Miasto w celu jego wykonania, w tym m.in. środki na projektowanie”. Według oceny Wydziału GKiŚ w jednym roku budżetowym istnieje możliwość realizacji jedynie projektu budowlanego i uzyskania pozwolenia na budowę. Ponadto podana szacunkowa wartość projektu w wysokości 50 000 zł jest zbyt niska, a jednocześnie stanowi maksymalną pule środków przeznaczonych na projekt osiedlowy. - Osiedlowe spotkanie międzypokoleniowe (os. Niepodległości)
UZASADNIENIE: Według oceny dokonanej przez Miejski Dom Kultury w Bochni Projekt jest niemożliwy do realizacji z powodu niedoszacowania kosztorysu, w którym nie uwzględniono: wynagrodzeń dla mających wystąpić artystów, kosztów najmu sceny lub zadaszenia, wynagrodzenie prowadzącego imprezę, agregatu prądotwórczego, atrakcji dla dorosłych, licencji za publiczne odtwarzanie utworów. Przewidziano też niewystarczające środki na całodzienne udostępnienie i obsługę nagłośnienia. - Bochnia przyjazna dla psów (ogólnomiejski)
UZASADNIENIE: Projekt jest niemożliwy do realizacji. Zgodnie z art. 4 ustawy o drogach publicznych „pas drogowy” to: wydzielony liniami rozgraniczającymi grunt wraz z przestrzenią nad i pod jego powierzchnią, w którym jest lub będzie usytuowana droga. Na dzień dzisiejszy teren działki nr 2870/58 stanowi w całości pas drogowy drogi publicznej ul. Armii Krajowej. - Zwiększenie liczby miejsc parkingowych zlokalizowanych przy plantach salinarnych (os. Śródmieście-Campi)
UZASADNIENIE: Projekt dotyczy przedsięwzięcia częściowo niezgodnego z Regulaminem Budżetu Obywatelskiego Gminy Miasta Bochnia, gdyż dotyczy ul. Regis, która jest drogą wojewódzką, nie stanowiącą mienia Gminy Miasta Bochnia. Ponadto zgodnie dokonaną przez Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska oceną merytoryczną, biorąc pod uwagę strukturę komunikacyjną tej części miasta, nie ma możliwości wprowadzenia ruchu jednokierunkowego w ciągu ul. Orackiej, będącą jedną z głównych dróg dojazdowych np. do Kopalni Soli Bochnia czy też Szkoły Podstawowej nr 2. - Remont parkingu przy ul. Karolina (os. Karolina-Krzeczowska)
UZASADNIENIE: Projekt w opinii Wydziału Inwestycji, Rewitalizacji Miasta i Funduszy Zewnętrznych jest znacznie niedoszacowany, a przy realizacji „do wysokości środków” ekonomicznie nieuzasadniony. Wartość jaką można przeznaczyć na realizację Projektu jest zbyt mała aby można było racjonalnie wydatkować środki publiczne w stosunku do możliwego do uzyskania efektu dla tej grupy robót budowlanych. Obecnie realizowane roboty nie mogą być kontynuowane w takiej samej formie na kolejnych etapach realizacji pozwolenia na budowę. Kolejny etap prac powinien obejmować przebudowę infrastruktury technicznej, w szczególności budowę kanalizacji opadowej oraz przebudowę wodociągu. - Słoneczny wybieg dla psów wraz z placem zabaw i torem agility w otoczeniu zieleni ozdobnej (os. Niepodległości)
UZASADNIENIE: Projekt dotyczy inwestycji niezgodnej z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu „TRINITATIS” w Bochni na proponowanym przez Pana terenie oraz działkach przyległych wyznacza tereny z podstawowym przeznaczeniem gruntów pod zespoły garaży i parkingów w tym jedno i wielopoziomowych, co uniemożliwia realizację innego rodzaju inwestycji. - Opracowanie i wydanie albumu na temat znalezisk archeologicznych odkrytych w trakcie realizacji projektu „Rynek OD-NOWA” (ogólnomiejski)
UZASADNIENIE: Projekt w opinii Wydziału Inwestycji, Rewitalizacji Miasta i Funduszy Zewnętrznych oraz Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni wymaga pozyskania danych i ich opracowania, co nie ma odzwierciedlenia w przedstawionym kosztorysie. Ponadto Muzeum wskazuje, że obecnie nie jest w posiadaniu większości wydobytych podczas badań artefaktów i nadal oczekuje na ich przekazanie, co może nie nastąpić do końca 2023 r. Przygotowanie wydawnictwa o sugerowanej przez autora projektu objętości 300-500 stron wymaga stosownego opracowania, odnoszącego się zarówno do wydobytych przedmiotów, jak i całego kontekstu historycznego. W opinii Muzeum – jednostki najbardziej odpowiedniej przy realizacji tego przedsięwzięcia, nie będzie fizycznie możliwe w 2024 roku. - Bezpieczne przejście – bezpieczni piesi (os. Śródmieście-Campi)
UZASADNIENIE: Projekt w opinii Wydziału Inwestycji, Rewitalizacji Miasta i Funduszy jest niedoszacowany. Zaproponowana kwota pieniężna przeznaczona na realizację zadania nie pokryje szacowanej wartości inwestycji. Ponadto pracownicy merytoryczni zaznaczyli problem że zaproponowana lokalizacja może stanowić niebezpieczeństwo dla pojazdów poruszających się od strony ul. Orackiej.
Informacja dodatkowa:
Projekt pod nazwą „Remont ul. Dołuszyckiej” i projekt „Wykonanie nakładki bitumicznej na ul. Dołuszyckiej” posiadały identyczne zakresy. Oba wnioski zostały scalone w jeden projekt i poddane pod głosowanie.