Opis projektu:
Projekt dotyczy przystosowania działu Wypożyczalni dla Dorosłych w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bochni do potrzeb i możliwości korzystania z niego przez osoby niepełnosprawne ruchowo, ale nie tylko. Chcemy aby do działu, bez barier, mogły dotrzeć również osoby starsze, bez pokonywania stopni, wejść/wjechać mamy z wózkami itp.
Współczesne społeczeństwo funkcjonuje w przestrzeni wyjątkowo bogatej w instytucje i placówki oddziałujące na rozwój oraz na jakość życia człowieka. Każda z nich, prowadząc swoją działalność, ma na względzie spełnianie określonych celów. Biblioteka, oferuje tradycyjną książkę w czarnodruku, elektroniczną, audiobooki i dąży do ich popularyzacji poprzez stworzenie możliwości równego dostępu dla każdego. Celem Biblioteki jest podejmowanie określonych działań przyczyniających się do zmian oczekiwanych przez czytelników. Rozpatrując ich potrzeby, chcemy podjąć działania ułatwienia dostępu do zbiorów Biblioteki.
Bocheńska Biblioteka, budynek główny i 5 filii na terenie miasta, nie są dostosowane do korzystania przez osoby z niepełnosprawnością ruchową. Istnieje możliwość zmienienia tego w Wypożyczalni dla Dorosłych przez jej przeorganizowanie i stworzenia wejścia dla czytelników przystosowanego dla osób niepełnosprawnych, starszych i rodziców/opiekunów z wózkami dziecięcymi od Pl. Św. Kingi. Znajduje się tam dodatkowe wejście do działu, które było wykorzystywane podczas pandemii i doskonale się sprawdziło.
Podczas rewitalizacji tej części miasta, przy wymianie chodnika, stworzono ukośny podjazd do drzwi Biblioteki od Pl. Św. Kingi, czyli nie ma już bariery wjazdu. Aby zlikwidować bariery architektoniczne w tej części budynku konieczny jest remont, w tym: usunięcie progu drzwiowego, wymiana drzwi wejściowych (stworzenia szerokiego skrzydła wjazdu), wyremontowanie przedsionka, zainstalowanie drugich drzwi wejściowych z przedsionka do działu, rozsuwanych, na czujkę. Remont przedsionka – wylewka, położenie płytek, likwidacja wąskich istniejących drzwi, wymiana i przeniesienie kaloryfera. Naprawa popękanych ścian, malowanie, usunięcie drewnianej obudowy i stworzenie miejsca na nowe drzwi rozsuwane, zabudowa ściany. Wymiana oświetlenia w części remontowanej.
Na potrzeby zmian zostanie zamówiony szkic projektowy potrzebnych zmian, gdzie architekt uwzględni zapisy ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz.U. z 2022 r. poz. 2040). Potrzebne będzie całkowite przeorganizowanie Wypożyczalni, częściowa wymiana umeblowania, polegająca na stworzeniu miejsca obsługi czytelnika niepełnosprawnego, starszego tj. stworzenie niższej część lady do obsługi, aby czytelnik z niepełnosprawnością ruchu czy starszy mógł swobodnie skorzystać z oferty. Odświeżenie ścian, montaż doświetlenia, wymiana częściowa uszkodzonych regałów. Ogrom pracy polegający na przeniesieniu księgozbioru, rozstawie regałów, przesunięcie lady do obsługi czytelników, i inne konieczne prace organizacyjne pozostają w gestii bibliotekarzy, i zostaną przez nich nieodpłatnie wykonane.
Dodatkowym ułatwieniem dla osób niepełnosprawnych jest jedno miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych znajdujące się obok budynku Biblioteki.
Projekt jest po wstępnych, decyzyjnych konsultacjach z Dyrektorem PiMBP w Bochni i otrzymał pełne poparcie. Biblioteka chce wywiązywać się z obowiązku dostępności architektonicznej instytucji, stąd wszelkie inicjatywy podejmowane w tym kierunku otrzymują pełną akceptację dyrektora.
Uzasadnienie:
Zasadność tych działań jest bardzo duża. W bocheńskiej Bibliotece będzie to pierwszy dział dający możliwość dostępu bez barier, dający swobodny, samodzielny dostęp do księgozbioru osobom z niepełnosprawnością ruchową, osobom starszym i rodzicom/opiekunom z dziećmi w wózkach. Realizacja projektu posłużyły mieszkańcom całego miasta. Rozwiąże chociaż w minimalnym stopniu problem dostępu do Biblioteki w blisko 29 tys. mieście.
Polska to kraj, którego ustawa zasadnicza gwarantuje obywatelom prawo do równości z tytułu samego już bycia jego obywatelem. Konstytucja głosi, że „wszyscy są wobec prawa równi, (…) nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Grupą, która z różnych ważnych względów zasługuje na dużą uwagę ze strony bibliotek, są osoby niepełnosprawne i starsze. Kierując się tą ideą, czynimy starania o ułatwianie jej życia, integrowania i stwarzania warunków do swobodnego własnego wyboru.
Szacunkowa wartość: 98 500,00 zł