Opis projektu:
Projekt zakłada uzupełnienie istniejącej na Rynku Głównym małej architektury i zieleni poprzez montaż czterech pergoli w północno-wschodnim narożniku rynku (w okolicy wylotu z ul. Wąskiej) oraz czterech pergoli od strony południowo-wschodniej pierzei rynku (wzdłuż ul. Kazimierza Wielkiego) wraz z nasadzeniami roślin pnących.
Głównym założeniem projektu jest podniesienie atrakcyjności przestrzeni Rynku i poprawa warunków korzystania z niego przez mieszkańców i turystów dzięki stworzeniu zacienionych i atrakcyjnych wizualnie oraz przyrodniczo przestrzeni do odpoczynku.
W ramach zaplanowanych działań zakłada się stworzenie pergoli wykonanych z kwadratowych ocynkowanych i malowanych proszkowo na kolor czarny rur stalowych stanowiących ramę konstrukcji, wypełnionych panelami ażurowymi z blachy ocynkowanej, malowanych proszkowo na kolor czarny. Zarówno kolorystyka, jak i wzór w/w panelu, wyciętego laserowo, mają być zgodne z wzorem wykorzystywanym w ławkach znajdujących się na płycie Rynku. Każda z pergoli będzie zamocowana za pomocą marek stalowych oraz kotew do punktowego fundamentu żelbetowego.
Rozmieszczenie pergoli zaplanowano w miejscach istniejących donic lub rabat. Sposób mocowania i posadowienia zapewniają:
a) łatwość demontażu i przywrócenia wyglądu Rynku do stanu przed wykonania przedmiotowej inwestycji, co jest zgodne z zaleceniami konserwatorskimi
b) brak konieczności ingerowania w płytę Rynku, co nie spowoduje ewentualnych trudności wynikających z naruszenia zapisów gwarancyjnych wykonawcy rewitalizacji Rynku.
Warto dodać, że Wnioskodawca skonsultował opisywaną inwestycję z konserwatorem zabytków z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Tarnowie, a także złożył formalny wniosek o wydanie zaleceń konserwatorskich dla zabytku. Na dzień złożenia wniosku w ramach BO uzyskano pozytywną, roboczą opinię konserwatora, co znalazło odzwierciedlenie w przedstawionym powyżej opisie konstrukcji, jej kolorystyce i posadowieniu. Aktualnie oczekujemy na formalną odpowiedź na wniosek o wydanie zaleceń konserwatorskich.
Przy pergolach zaplanowano posadzenie do gruntu już istniejących donic i rabat ok. 40 szt. pnączy takich jak: wiciokrzew, powojnik lub dławisz. Proponowane rośliny to sprawdzone i popularne gatunki, które dobrze rosną w warunkach miejskich i bardzo dobrze radzą sobie na stanowiskach słonecznych. Ponadto można dobrać z nich takie odmiany roślin, które nie będą wymagały znaczących zabiegów pielęgnacyjnych, co nie obciąży budżetu miasta dodatkowymi kosztami utrzymania. Należy też zwrócić uwagę na ich walory estetyczne, które przy odpowiednim doborze roślin będą dostrzegalne przez cały rok.
Szczegółowa lokalizacja pergoli:
a) jedna pergola posadowiona w donicach znajdujących się w północno-wschodnim narożniku Rynku, naprzeciwko wylotu z ul. Wąskiej
b) trzy pergole ustawione liniowo, prostopadle do chodnika, posadowione w istniejących rabatach u wylotu z ul. Wąskiej
c) cztery pergole posadowione w rabatach za ławkami wzdłuż ul. Kazimierza Wielkiego w taki sposób, by osłaniały ich oparcia.
Uzasadnienie:
W efekcie realizacji zadania „Rynek OD-NOWA” na bocheńskim rynku pojawiło się sporo drzew i krzewów oraz rabat kwiatowych. Jednak nasadzenia młodych drzew, częściowo także w donicach czy rabaty z niskopiennymi roślinami, nie zapewniają osłony przed słońcem. W połączeniu z płytą rynku wykonaną w całości z kamienia, w centrum powstała przestrzeń sprzyjająca tworzeniu tzw. „wyspy ciepła” (MWP)mającej negatywny wpływ na lokalny mikroklimat poprzez akumulowanie ciepła. Również liczne głosy mieszkańców, wyrażane choćby w lokalnych portalach i mediach społecznościowych, wskazują na zbyt małą ilość zieleni w zrewitalizowanej przestrzeni Rynku.
Proponowany projekt odpowiada na w/w problemy i potrzeby mieszkańców. Pergole pokryte pnączami zapewnią zacienione powierzchnie, które posłużą mieszkańcom i gościom korzystającym z Rynku, dając możliwość odpoczynku i schronienia się przed słońcem. Z uwagi na zakres działania nie rozwiążą problemu „wyspy ciepła”, ale niewątpliwie są krokiem w dobrym kierunku. Zdaniem ekspertów (np. Światowe Forum Miejskie WUF11, Instytut Rozwoju Miasta i Regionów, dane za portalem gov.pl) to właśnie zwiększenie ilości rozproszonej zieleni w centrach miast jest jednym z warunków ograniczających negatywne skutki MWP. Ponadto, zgodnie z nowymi wytycznymi Generalnego Konserwatora Zabytków, lokalne samorządy powinny prowadzić prace rewitalizacyjne z poszanowaniem krajobrazu kulturowego i zieleni zabytkowej (dane Ministerstwa Sportu i Turystyki za portal gov.pl). Zatem wnioskowany projekt wpisuje się w nowy trend w dziedzinie rewitalizacji przestrzeni miejskich usankcjonowany w/w wytycznymi GKZ.
Planowana inwestycja wpisuje się w już wykonane działania rewitalizacyjne, będąc ich uzupełnieniem i rozwinięciem. Dotychczas w przestrzeni rynku nie funkcjonowały pergole, zatem będzie to nowy element, który poszerzy walory estetyczne, ekologiczne i w zakresie małej architektury. Konieczne do wykonania prace nie naruszą struktury płyty rynku, nie będzie potrzeby demontażu już istniejących elementów infrastruktury. Proponowane materiały, z których zostaną wykonane pergole oraz roślinność, zapewnią długoletnie funkcjonowanie przy minimalnych nakładach środków na ich utrzymanie (np. podlewanie roślin w pierwszym sezonie od posadzenia, przycinane pnączy z częstotliwością uzależnioną od wybranego gatunku roślin). Ponadto sposób posadowienia pergoli zapewni ich łatwy demontaż. Planowane do wykonania elementy nie wpłyną negatywnie na dostępność przestrzeni rynku dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Szacunkowa wartość: 129 000,00 zł