Opis projektu:
Projekt będzie polegał na nasadzeniu drzew (w szczególności miododajnych) i krzewów z co najmniej jednym nawiezieniu sadzonek. Łącznie w ramach projektu zostanie nasadzonych 500 sztuk drzew kwitnących na terenie tzw. „Kolejki”. Co znacznie poprawi wizerunek „Kolejki” oraz podniesie jej walory estetyczne i kolorowe.
W proces nasadzenia mogą być włączone dzieci i młodzież szkół podstawowych, średnich oraz w miarę możliwości przedszkolaki. Wskazane szkoły mogą też być opiekunami wskazanych nasadzeń. Wszystko zależy od chęci zaangażowania w proces ekologii w mieście Bochnia oraz zaoszczędzeniu zbędnych kosztów najmu firm zewnętrznych. Coś co kiedyś nazywało się czyn społeczny.
Uzasadnienie:
Coraz częściej w najbliższym otoczeniu widzimy zieloną przestrzeń, natomiast brakuje kolorów, które wpływają w sposób uspokajający i rozweselający na mieszkańców. Coraz mniej ogólnodostępnych terenów zielonych w Bochni sprawia, że zabawa w zieleni pozostaje coraz częściej marzeniem dla większości Bochnian – tych małych i dużych. Celem projektu jest przywrócenie przestrzeni publicznej walorów estetycznych poprzez różnobarwne kwitnące rośliny i zbudowanie przyszłości zielonych płuc dla miasta.
Tęsknotę za zielenią i kolorami widać po intensywności zieleni balkonowych, wciąż trwałej tradycji ogródków podbalkonowych na wspólnej przestrzeni – to oswajanie ziemi, czynienie tych terenów bardziej swojskich.
Stworzenie punktów zieleni – zarówno nasadzeń drzew i włączenie w krajobraz dzielnicy nasadzeń kwiatów – oswoi ją, pozwoli cieszyć się lepszą jakością powietrza, da wypoczynek oczom, a do tego – co szczególnie warto wskazać – da wsparcie owadom. Na terenie miasta często bowiem poruszają się pszczoły i trzmiele, które pozyskują w ten sposób nektar. Projekt ma być wstępem do idei miodu miejskiego, która się upowszechnia w innych miastach Polski, na przykładzie innych państw Europy. Nasady drzew i krzewów dadzą wieloletni wymiar tej zieleni, powtarzalny co roku, przez co projekt ma szanse utrzymać swoje efekty nawet w przypadku braku kontynuacji.
Stworzenie wspólnych przestrzeni wypoczynku, edukacji przyrodniczej, obserwacja naturalnych procesów związanych z porami roku i wegetacją – to dla miejskich dzieci w zasadzie jedyna okazja edukacji przyrodniczej w skali lokalnej. Dla pozostałych mieszkańców Bochni to alternatywa dla betonowych „pustyni” (blokowisk), które często fundują nam deweloperzy. To krok ku odzyskaniu przestrzeni, do wymuszenia na projektantach i architektach myślenia wspólnotowego.
Szacunkowa wartość: 25 174,00 zł