Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 oraz art. 30 ust. 1 i ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tj. Dz. U. z 2019r., poz. 506), w związku z art. 7 ust. 1 – 4 ustawy z dnia 9 października 2015 roku o rewitalizacji (tj. Dz. U z 2018 r., poz. 1398 z późn. zm.) uzupełniający otwarty nabór propozycji przedsięwzięć rewitalizacyjnych do aktualizacji Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Bochnia.
Opracowanie aktualizacji Gminnego Programu Rewitalizacji z definicji powinno być realizowane jest we współpracy z interesariuszami procesu rewitalizacji, co oznacza możliwość włączenia się różnych podmiotów w realizację działań na obszarze rewitalizacji, wyznaczonym Uchwałą Nr XXXIII/289/17 Rady Miasta Bochnia z dnia 27 kwietnia 2017.
Włączenie interesariuszy w proces rewitalizacji polega w szczególności na możliwości zgłaszania ramowych projektów przedsięwzięć rewitalizacyjnych do ujęcia w aktualizowanym GPR. Przedsięwzięcia realizowane przez interesariuszy mają za zadanie wspierać proces rewitalizacji prowadzony przez władze Miasta Bochni.
1. Otwarty nabór trwa od dnia 26 czerwca 2023 roku, do dnia 31 sierpnia 2023 roku.
2. Inicjatorem przedsięwzięcia (projektu) może być każdy podmiot, który zamierza je zrealizować.
3. Zgłaszane projekty muszą spełniać następujące warunki:
A. realizacja przedsięwzięcia ma miejsce na obszarze rewitalizacji lub działanie prowadzone jest na rzecz mieszkanek i mieszkańców obszaru rewitalizacji.
Poglądowa mapa obszarów rewitalizacji stanowi Załącznik nr 1. lub jest dostępna https://bochnia.eu/samorzad/rewitalizacja-bochni/gminny-program-rewitalizacji/obszar-rewitalizacji/
B. przedsięwzięcie jest zgodne z przyjętymi celami operacyjnymi i kierunkami działań w rewitalizacji Miasta Bochnia wskazanych w Gminnym Programie Rewitalizacji (lista celów – Załącznik nr 2). Weryfikacji będzie podlegać również spójność między celami GPR, zaproponowanymi wskaźnikami rezultatu przedsięwzięcia i opisanym zakresem, a także możliwość wpływu przedsięwzięcia na eliminację lub ograniczenie negatywnych zjawisk zdiagnozowanych na obszarze rewitalizacji.
C. Warunkiem koniecznym do pozytywnej oceny merytorycznej projektu jest sporządzenie ramowego kosztorysu przedsięwzięcia, aktualnego na dzień składania propozycji, oraz określenie potencjalnego źródła/źródeł finansowania przedsięwzięcia.
W przypadku przedsięwzięć, w których planowane jest pozyskanie środków zewnętrznych, weryfikowane będzie wskazanie konkretnych funduszy (programu, priorytetu, grantodawcy), z których planuje się pozyskać środki.
4. Wymagane jest prawidłowe i kompletne wypełnienie karty przedsięwzięcia rewitalizacyjnego pozwalające na ocenę wskazanych powyżej warunków.
5. Wszystkie zgłaszane przedsięwzięcia powinny uwzględniać konieczność dostosowania do potrzeb osób o szczególnych potrzebach w zakresie dostępności o których mowa w ustawie z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz. U. z 2022 r. poz. 2240).
6. W przypadku, gdy projekt będzie dotyczył realizacji prac budowlanych, remontowych, konserwatorskich i restauratorskich lub na zagospodarowaniu terenu, podmiot zgłaszający zadanie zobowiązany jest do złożenia oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane
7. Burmistrz Miasta Bochnia jako organizator naboru, zastrzega sobie możliwość wezwania wnioskodawcy do wyjaśnień, uzupełnienia lub skorygowania zgłoszonego projektu, w szczególności w przypadku niekompletnego wypełnienia formularza, niespełnienia zasad naboru lub błędnego zastosowania zapisów wynikających z ustawy z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji. Brak odpowiedzi na wezwanie do uzupełnienia będzie skutkowało wyłączeniem projektu z procedury ujęcia w GPR.
Dodatkowe informacje dotyczące naboru przedsięwzięć do opracowywanej aktualizacji GPR można uzyskać także osobiście w Wydziale Inwestycji, Rewitalizacji i Funduszy Zewnętrznych,
ul. Kazimierza Wielkiego 2, od poniedziałku do piątku w godzinach pracy urzędu lub drogą mailową: rewitalizacja@um.bochnia.pl
8. Propozycje projektów z użyciem formularza (Karty przedsięwzięcia rewitalizacyjnego), stanowiącej załącznik nr 3 do niniejszych Zasad, należy zgłaszać od dnia 29.06.2023 r. do dnia 31.08.2023 r. (za decydującą uznaję się datę wpływu do Urzędu Miasta Bochnia) drogą:
a. mailową na adres rewitalizacja@um.bochnia.pl
b. lub osobiście na dziennik podawczy Urzędu Miasta Bochnia ul. Kazimierza Wielkiego 2 od poniedziałku do piątku w godzinach pracy urzędu.
FORMULARZ ZGŁOSZENIA PRZEDSIĘWZIĘCIA REWITALIZACYJNEGO DO GMINNEGO PROGRAMU REWITALIZACJI MIASTA BOCHNIA
Formularz złożony w formie elektronicznej musi być podpisany podpisem elektronicznym wraz z załącznikami.