Dzisiaj przypada rocznica nadania Bochni praw miejskich przez Księcia Bolesława V Wstydliwego. Jak podaje akt lokacyjny Bochni, 27 lutego 1253 roku w Korczynie uczynił Bolesław Wstydliwy Mikołaja syna Volkmara, Mikołaja z Kijów, Idziego syna Henryka ze Słupi i Mikołaja z Głubczyc zasadźcami miasta, które postanowił ufundować i zbudować na terenie żup solnych, zwanych po polsku Bochnią, a po niemiecku Solna Góra – Salzberg.
Oryginał aktu nie zachował się, natomiast jego treść (w języku łacińskim) znajduje się w Księdze radzieckiej „Acta consularia 1776 – 1786” ss. 136 – 140 przechowywanej w Archiwum Państwowym w Krakowie Oddział w Bochni. Przekładu z języka łacińskiego dokonał Stanisław Fischer. Maszynopis tłumaczenia znajduje się w zbiorach Muzeum w Bochni. Po raz pierwszy został opublikowany przez Towarzystwo Przyjaciół Książki w Bochni, w 1983 roku.
Pełny tekst aktu lokacyjnego.
Wczoraj w związku z jubileuszem miasta w Oratorium Świętej Kingi wystąpiła Opera Śląska ze spektaklem pn. „Gala Straussowska”. Widowisko z udziałem solistów, chóru, baletu i orkiestry Opery Śląskiej przyciągnęło pełną salę melomanów. Najpiękniejsze walce, polki, czardasze z „Zemsty nietoperza” i „Barona cygańskiego” zachwyciły publiczność, która wywoływała artystów do trzykrotnego bisowania.