Obchody 756 rocznicy lokacji praw rozpocznie w przeddzień rocznicy Czwartkowe Spotkanie Muzealne podczas którego dyrektor Jan Flasza mówić będzie o tym
„Jak wśród bochnian kształtowała się świadomość własnej historii?”. Dzień lokacji natomomiast zostanie głośno uczczony na bocheńskim Rynku – początek o godz.17.00, serdecznie zapraszamy.
27 lutego 1253 r. książę Bolesław Wstydliwy wydał w Nowym Korczynie akt lokacyjny, na mocy którego Bochnia stała się miastem. Na pamiątkę tego wydarzenia dzisiaj o godz. 17 odbędzie się krótka uroczystość na płycie rynku.
Złożą się na nią: przemarsz pochodniami z MDK na rynek Bractwa Rycerskiego, działającego przy MDK w towarzystwie werblistów z MCDiM „Ochronka”, przemówienie burmistrza miasta oraz salut armatni w wykonaniu gwardzistów z Gwardii Miejskiej Królewsko-Górniczego Miasta Bochni.
Od godzin przedpołudniowych mieszkańcy miasta mogą zapoznać się z pełnym tekstem aktu lokacyjnego, którego powiększona kopia znajduje się przed pomnikiem Króla Kazimierza.
Podczas spotkania muzealnego dyrektor Jan Flasza przypomni o przypadających w tym roku trzech rocznicach: 756. rocznicy lokacji miasta, 130.rocznicy urodzin Stanisława Fischera i 50-leciu działalności Muzeum w Bochni. Są one przecież w jakimś stopniu z sobą powiązane, stanowią dobrą okazję do przedstawienia drogi bochnian do uświadomienia sobie własnej, jakże bogatej przeszłości. Były to zarówno dokonania teoretyczne wyrażające się w opracowaniach podejmowanych między innymi, i w tak szerokiej skali, przez Stanisława Fischera, lecz również wiele zaskakująco różnorodnych działań praktycznych środowiska bocheńskiego. Te ostatnie stanowią przekonywujący dowód żywego odbioru i recepcji treści wynikających z lektury tekstów historycznych. Dowodzą, że lokalne dzieje można poznawać, nie tylko ze stosunkowo już obfitej literatury przedmiotu, z osadzonego w tradycji i historii nazewnictwa ulic, postawionych na terenie miasta rozmaitych „znaków pamięci”, lecz także poprzez inne atrakcyjne i pouczające formy przekazu, jakimi są na przykład widowiska, żywe obrazy, pokazy czy wystawy. Początek takich działań zawsze jednak wyznaczają próby podejmowane w celu zbadania i opowiedzenia: jak naprawdę było?