Z okazji 76 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego w Oratorium św. Kingi odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez uczniów Gimnazjum nr 1 w Bochni.
Zgromadzonych gości powitała Jolanta Kościółek – dyrektor szkoły. W rocznicowych obchodach uczestniczyli między innymi: Stefan Kolawiński- Burmistrz Miasta Bochnia, członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oddział w Bochni z prezes Cecylią Dźwigaj – Wanicką na czele, ks. dziekan Leszek Leszkiewicz – proboszcz parafii Św. Mikołaja, dyrektorzy jednostek miejskich, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz służb mundurowych. Wspaniała aranżacja gimnazjalistów dotycząca Powstania Warszawskiego oraz działań wojennych była wzruszającym przekazem artystycznych dla kombatantów uczestniczących w uroczystości. Poprzedziło ją przemówienie Burmistrza, po którym nastąpił podniosły moment, podczas którego gospodarz miasta wręczył członkom Armii Krajowej okolicznościowe adresy zawierające wyrazy szacunku oraz podziękowania: Skłaniając nisko w hołdzie głowę, pragnę dziś serdecznie Państwu podziękować za poświecenia się dla umiłowanej Polski i walkę o Jej wolność. Wiem, że Ojczyzna zajmowała w Państwa sercu miejsce poczesne, a troska o Jej wolność, godność oraz dalsze losy była niczym troska o bliską i ukochaną osobę. W trudnych wojennych warunkach byliście Państwo świadectwem odpowiedzialności za Ojczyznę dając wyraz polskości, dając wiarę w to, że Polska nie zginęła. Okolicznościowe adresy z rąk Stefana Kolawińskiego odebrali: Cecylia Dźwigaj-Wanicka, Michał Jakimów, Stanisław Wieciech oraz Antoni Sady (ze względów zdrowotnych na uroczystość nie przybył Tadeusz Filipowski). Gospodarz miasta skierował również słowa podziękowania adresowane do płk. rezerwy WP Jacka Kozioła: Proszę o przyjęcie najwyższych wyrazów uznania za okazywaną przez Pana pomoc członkom Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oddział w Bochni. Pana postawa wobec Nich, jest jak żołnierska służba. Pełna oddania, odpowiedzialności oraz gotowości do niesienia pomocy osobom, które walczyły o wolność naszej Ojczyzny. Tym, którym należy się pamięć oraz szczególny szacunek obecnych i następnych pokoleń.
Należy dodać, że piękny, okolicznościowy program artystyczny przedstawiony przez młodzież Gimnazjum nr 1 powstał pod kierownictwem nauczycielek: scenariusz – Maria Pawlik, Sławomira Waśniowska i Bogumiła Sroka- Barbach, opracowanie muzyczne Marta Brachuc, scenografia-Małgorzata Kawalec.