Bocheńskie obchody 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęła wspólna Sesja Rad Powiatu i Miasta, która odbyła się w Oratorium św. Kingi. Podczas jej trwania dyrektor bocheńskiego Muzeum, Jan Flasza wygłosił wykład zatytułowany „Bochnia w dniach odzyskiwanej niepodległości”, a po nim młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego przedstawiła okolicznościowy program słowno-muzyczny „A jej znak to Orzeł Biały”.
Następnie w Bazylice św. Mikołaja odbyła się koncelebrowana Msza święta, którą sprawowali proboszczowie z parafii św. Mikołaja i św. Jana Nepomucena – ks. prałat Zdzisław Sadko i ks. proboszcz Kazimierz Kapcia. Homilię wygłosił ks. prałat Zdzisław Sadko przypominając o tym, że dopiero piąte pokolenie Polaków doczekało upragnionej wolności na krótki czas, bo znów musiało minąć kolejnych 60 lat, by dopiero współczesne pokolenie mogło się nią ciszyć na nowo. W nawiązaniu do tych słów ksiądz prałat zapytał o to, czy dziś potrafimy się cieszyć wolnością, umiemy ją cenić i należycie szanować. Po zakończonej mszy pracownicy magistratu rozdali uczestnikom biało-czerwone chorągiewki, a uformowany długi pochód, poprowadziła pod pomnik przy ul. Orackiej górnicza orkiestra. Tam uroczystość rozpoczęto od wysłuchania hymnu narodowego, a po jego zakończeniu głos zabrali starosta Jacek Pająk i burmistrz Bogdan Kosturkiewicz. Gospodarz miasta w swoim przemówieniu przypomniał słowa, które zainaugurowały posiedzenie bocheńskiej Rady Miejskiej, zebranej w grudniu 1918 r. i odczytał list, przysłany specjalnie na tę okazję przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego zaadresowany do polskich samorządów.
Czytamy w nim m.in.: „Dzieje uczą nas, że Rzeczpospolita była wtedy silna, gdy wszystkie jej części, choćby najmniejsze, poczuwały się do odpowiedzialności za dobro wspólne". Jako następny głos zabrał przewodniczący Rady Miejskiej Ryszard Najbarowski, który odczytał historyczny rozkaz kpt. Dobrodzickiego, dowódcy stacjonującego w listopadzie 1918 r. w Bochni batalionu z 32 pułku strzelców. W rozkazie tym przekazywał dowództwo nad formacją w ręce rządu polskiego przekazywał swoje dowództwo nad formacją w ręce rządu polskiego. Uroczystość zakończyło składanie wieńców przy pomniku "Poległym za Wolność 1914-1920”, przed którym harcerze z bocheńskiego hufca zaciągnęli honorowe warty oraz krótkim koncertem Górniczej Orkiestry Dętej Kopalni Soli w Bochni. Całość uroczystości dopełniło popołudniowe wspólne patriotyczne śpiewanie przygotowane przez Marię Michalczyk z Wydziału Promocji Miasta w Państwowej Szkole Muzycznej. Jej salę koncertową tłumnie wypełniła publiczność, która nie tylko na przemian, ale i wspólnie z zaproszonymi chórami ochoczo śpiewała na patriotyczną nutę. Spotkanie poprowadziła Małgorzata Czekotowska, a uczestniczyły w nim: Chór Państwowej Szkoły Muzycznej pod dyr. Bożeny Wojciechowskiej, Bocheński Chór Kameralny „Salz Singer” pod dyr. Iwony Mikołajek, Dziewczęcy Chór Kameralny pod dyr. Anny Waligóry, Chór Związku Nauczycielstwa Polskiego „Jesienne Słowiki” pod dyr. Małgorzaty Czekotowskiej. Akompaniowali: Maria Manikowska i Krzysztof Klimkowski. Warto także wspomnieć o solowym wykonaniu utworu „Mury” śpiewanych niegdyś przez legendarnego Jacka Kaczmarskiego. Tym razem zaśpiewał go burmistrz Bogdan Kosturkiewicz wraz z publicznością, która wtórowała mu podczas refrenów, a potem nagrodziła go gromkimi brawami.