Wczoraj w godzinach południowych w podziemiach bocheńskiej kopalni władze Bochni, Kopalni Soli, Uzdrowiska oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie podpisały umowę o współpracy, której celem jest nawiązanie bezpośredniej współpracy naukowej, badawczej, dydaktycznej oraz edukacyjnej leżącej w sferze zainteresowania obu stron.
Jeżeli zapisy umowy będą rzetelnie wypełniane w praktyce, Bochnia – zarówno miasto jak i kopalnia uzyskają profesjonalne opracowania dotyczące ich zasobów. Studenci AGH natomiast zdobędą ciekawy materiał badawczy i możliwość odbycia praktyk, studiów i prac badawczych w ośmiowiekowych wyrobiskach kopalnianych.
Działania te wspaniale wpisują się w priorytety Unijnej polityki regionalnej, zapisane w Zintegrowanym Programie Rozwoju Regionalnego, w ramach którego wszystkie regiony Polski, w tym Małopolska przygotowują się do wykorzystania środków z funduszy strukturalnych UE. Środki będą dostępne po akcesji Polski do Unii Europejskiej i wszystko wskazuje na to ,że dzięki wczoraj podpisanej umowie miasto Bochnia będzie mogło z nich skorzystać.
Jak czytamy w umowie – strony wyraziły wolę współpracy, która będzie zmierzać do stworzenia płaszczyzny umożliwiającej wzajemne wykorzystanie potencjału naukowego, badawczego i intelektualnego Akademii Górniczo – Hutniczej dla potrzeb Kopalni Soli „Bochnia” i regionu bocheńskiego oraz potencjału materialnego i bogatych doświadczeń badawczo-naukowych wyżej wymienionych podmiotów dla potrzeb Akademii Górniczo-Hutniczej.
Celami, do których będą dążyć obie strony jest osiągnięcie wysokiego poziomu nauczania i szkolenia oraz swobodnej i otwartej wymiany poglądów i doświadczeń w celu promocji osiągnięć Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Miasta Bochnia, Uzdrowiska i Kopalni w kraju i za granicą.
Współpraca obejmie:
unowocześnianie procesu dydaktycznego i procesów kształcenia,
uzgadnianie programów dydaktycznych zajęć odbywanych w Kopalni i w regionie bocheńskim,
uzgadnianie tematów badawczych do realizacji w formie prac dyplomowych, doktorskich i prac naukowo – badawczych,
wzajemne prezentowanie i propagowanie wspólnych osiągnięć i doświadczeń, korzystanie na zasadach wzajemności z posiadanej aparatury, urządzeń i zbiorów bibliotecznych,
organizowanie i uczestnictwo w studiach podyplomowych, doktoranckich i szkoleniach specjalistycznych,
organizowanie i udział we wspólnych konferencjach i wyjazdach do innych ośrodków zabytkowego górnictwa
wspólne rozwiązywanie aktualnych zagadnień dotyczących problematyki przekształceń górnictwa w aspekcie przyszłego członkostwa w Unii Europejskiej oraz współpracy międzynarodowej w zakresie modernizacji zabytkowych kopalń europejskich.