W poniedziałek 4 czerwca 2012 r. w bocheńskim magistracie odbyła się konferencja prasowa podsumowująca dotychczasowe działania podjęte w obronie samodzielności bocheńskiego Sądu Rejonowego.
W spotkaniu z przedstawicielami lokalnych środków publicznego przekazu, prócz Stefana Kolawińskiego burmistrza Bochni i Kazimierza Ścisło przewodnicząceego Rady Miasta Bochnia, wzięli udział Jacek Pająk starosta bocheński, Jan Kulig wójt Łapanowa, Jerzy Błoniarz wójt Żegociny, Józef Słonina wójt Rzezawy, Józef Nowak wójt Trzciany oraz prezesi: Sądu Rejonowego mecenas Piotr Maziarz i Stowarzyszenia Bochniaków Stanisław Kobiela.
– Jeżeli działamy wspólnie – wtedy nasze działania są skuteczne – podkreślał Stefan Kolawiński burmistrz Bochni. – Tak naprawdę nie wiemy jakie będą docelowe działania ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina, więc nie należy składać broni, trzeba działać dalej. Nie możemy zgodzić się na to, że jednym rozporządzeniem zostanie wywrócony do góry nogami cały system sądownictwa w Polsce.
W podobnym tonie wypowiadali sie pozostali uczestnicy spotkania.
Końcem minionego roku dotarła do nas informacja o projekcie rozporządzenia ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina zakładającym zniesienie wszystkich sądów rejonowych o obsadzie mniejszej niż 14 etatów sędziowskich – ogółem 122 sądy, a wśród nich sąd w Bochni.
Samorządy powiatu bocheńskiego podjęły natychmiastowe działania mające zapobiec likwidacji bocheńskiej placówki. Rada Miasta Bochnia uchwaliła w tej sprawie stosowną rezolucję, podobnie jak rady gmin powiatu bocheńskiego. Początkiem lutego zawiązał się Społeczny Komitet Obrony Sądu w Bochni. Pod petycją przeciwko likwidacji bocheńskiego sadu zebrano ponad 16 tysięcy podpisów.
Był wiec na Rynku, wyjazdy na ogólnopolskie protesty do Warszawy. Przedstawiciel Bochni w osobie Tomasza Przybyło zastępcy burmistrza Bochni został jednym spośród 11 członków-założycieli stowarzyszenia Amici Curie, ogólnopolskiej organizacji mającej za cel podejmowanie działań zmierzających do ułatwienia obywatelom dostępu do wymiaru sprawiedliwości a więc również obronę przed likwidacja małe sądy rejonowe.
Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin nie podpisał w zaplanowanym terminie (do 31 marca) rozporządzenia, co oznacza, że zapowiedziana reorganizacja systemu sądowniczego nie wejdzie w życie od 1 lipca 2012, jak pierwotnie zakładało rozporządzenie.
W kwietniu pojawiły się nieoficjalne doniesienia o przesunięciu reformy sądownictwa na styczeń 2013 r. oraz o zmniejszeniu wymaganej dla zachowania samodzielności sądów liczby etatów sędziowskich do 8. 7 maja 2012 r. – na spotkaniu w Sadzie Apelacyjnym w Krakowie, w obecności prezesów i sędziów sądów rejonowych, minister Jarosław Gowin potwierdził nieoficjalne doniesienia prasowe o przesunięciu reformy sądownictwa w czasie i o zmniejszeniu liczby etatów sędziowskich do 10, co oznacza uratowanie samodzielności bocheńskiej placówki.
W dniach 30-31 maja 2012 r. – w Warszawie przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów odbyła się dwudniowa „Majówka Konstytucyjna”. W drugim dniu majówki, w którym uczestniczyli przedstawiciele bocheńskiego sądu, protestujący przeszli do siedziby Sejmu, gdzie złożyli wniosek do Ewy Kopacz marszałek Sejmu RP o zarejestrowanie komitetu inicjatywy ustawodawczej wzmiankowanej ustawy. W gremium tym znaleźli się burmistrz Bochni Stefan Kolawiński i prezes bocheńskiego SR mec. Piotr Maziarz.
W najbliższym czasie rozpocznie się zbieranie 100 tysięcy podpisów koniecznych, aby przygotowany przez stowarzyszenie Amici Curie społeczny projekt ustawy był procedowany przez parlament RP.