Bocheńskie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęła koncelebrowana Msza święta się w Bazylice św. Mikołaja, sprawowana w intencji Ojczyzny, Powiatu oraz Miasta.
Po jej zakończeniu odbył się tradycyjny przemarsz pod pomnik „Poległym za Wolność 1914-20” z orkiestrą górniczą, Kompanią Honorową Wojska Polskiego z 16 Batalionu Powietrznodesantowego w Krakowie, pocztami sztandarowymi oraz wszystkimi uczestnikami uroczystości.
W tym roku na jego czele maszerowały dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 3 w Bochni, które ubrane w stroje górnicze oraz stroje ludowe pozdrawiały wszystkich biało-czerwonymi chorągiewkami.
Po hymnie narodowym odbyło się powitanie gości, a po nim przemówienie Ludwika Węgrzyna – Starosty Bocheńskiego oraz Stefana Kolawińskiego – Burmistrza Miasta Bochnia. Obaj mówcy nawiązywali w swoich wystąpieniach do umiłowania Ojczyzny, patriotyzmu oraz historii naszego kraju. Następnie odbył się Apel Pamięci poprowadzony przez ppor. Piotra Dylewskiego z 16 Batalionu Powietrznodesantowego w Krakowie, który zakończył się potrójną salwą honorową. Ostatnią częścią ceremonii było składanie kwiatów przez licznie przybyłe delegacje.
Honorowa wartę pomnika na czas trwania uroczystości zaciągnęli żołnierze z 16 Batalionu Powietrznodesantowego w Krakowie oraz harcerze z Hufca ZHP w Bochni.
Kolejnym punktem uroczystości był cieszący się dużym zainteresowaniem pokaz sprzętu i wyposażenia wojskowego prezentowany przez komandosów przed budynkiem Miejskiego Domu Kultury. W jego wnętrzu po zakończeniu uroczystości miało miejsce otwarcie wystawy pt. „Chluba bochnian pierwszej połowy XX wieku. Dawne Widoki Bochni” ze zbiorów Elżbiety i Piotra Lekkich oraz Bogdana Haby.
Bocheńskie obchody, tradycyjnie już zakończyły się „Wspólnym Bochnian Śpiewaniem” na patriotyczna nutę z udziałem chóru Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bochni pod dyr. Moniki Kucińskiej, Chóru Związku Nauczycielstwa Polskiego „Jesienne Słowiki” pod dyr. Małgorzaty Czekotowskiej oraz Chóru „Salt Singers” pod dyr. Iwony Mikołajek. Bardzo licznie przybyłym uczestnikom, kotyliony oraz śpiewniki z tekstami utworów wręczała ta sama grupa dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 3 w Bochni, która wcześniej uczestniczyła w przemarszu. Kolejną już, dziewiątą, edycję wspólnego śpiewania poprowadziła Małgorzata Czekotowska przy akompaniamęcie Marii Manikowskiej. Należy dodać, że biało – czerwone kotyliony, które nadały wszystkim uczestnikom odświętnego charakteru przygotowali uczniowie z bocheńskich szkół podstawowych.
Narodowe Święto Niepodległości uczcili również bocheńscy szachiści, rozgrywając coroczny „Niepodległościowy Turniej Szachowy” w sali lustrzanej Miejskiego Domu Kultury.
W turnieju startowało czternastu zawodników. Zwycięzcą i zdobywcą „Pucharu Burmistrza Miasta Bochnia” po raz trzeci z rzędu został Piotr Widła uzyskując wynik 12 pkt. Drugie miejsce zajął Mieczysław Hamuda – 11 pkt., a trzecie Jacek Tyrka – 10,5 pkt. Turniej przebiegał w koleżeńskiej atmosferze i sportowej walce na szachownicy. Puchar Burmistrza Bochni oraz nagrody przygotowane przez Wydział Promocji i Rozwoju Miasta wręczyła zwycięzcom dyrektor MDK, gratulując i życząc wszystkim dalszych sukcesów.