16 grudnia br. blisko trzysta osób reprezentujących samorządy i organizacje społeczne spotkało się w auli Wyższej Szkoły Filozoficzno – Pedagogicznej "Ignatianum" w Krakowie na konferencji podsumowującej aktualny stan prac nad Programem Operacyjnym Rozwoju Regionalnego Województwa Małopolskiego (PORRWM), który – po akcesji Polski do Unii Europejskiej – będzie finansowany ze środków funduszy strukturalnych (ERDF), w ramach (obejmującego swym zasięgiem cały kraj) Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR).
W wyniku naboru projektów trwającego w Małopolsce od 16 maja do 30 września br. do Urzędu Marszałkowskiego wpłynęło 2095 wniosków złożonych przez samorządy, organizacje pozarządowe, uczelnie wyższe, przedsiębiorstwa i osoby fizyczne. W oparciu o informacje przedstawione przez składających projekty zarząd Województwa Małopolskiego wstępnie wybrał wnioski, które mają największe szanse na uzyskanie wsparcia ze ZPORR w 2004 roku.
O zakwalifikowaniu decydował przede wszystkim stopień przygotowania inwestycji, dlatego też w gronie 271 wybranych projektów uwzględniono te najbardziej zaawansowane. Wśród nich znalazł się miedzy innymi wniosek złożony przez nasze miasto pn.: "Rozbudowa i modernizacja Zakłady Uzdatniania Wody dla miasta Bochni i subregionu bocheńskiego".
Projekt ten ma na celu zwiększenie wydajności bocheńskiego ZUW docelowo do 315 l/sek oraz dostosowanie produkcji wody pitnej do odpowiednich parametrów fizyko – chemicznych i bakteriologicznych określonych w Dyrektywie Rady 98/83/EC z dnia 3 listopada 1998 roku w sprawie jakości wód przewidzianych do spożycia przez ludzi, której transpozycją na polski grunt jest Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dn. 19.11.2002 w sprawie wymagań dotyczących jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi – Dz.U. Nr 203, poz.1718.
Oprócz projektu, którego autorem jest Gmina Miasta Bochnia (w sumie, w trakcie trwania naboru Miasto złożyło 7 wniosków), na liście najlepszych projektów – możliwych do realizacji w roku 2004 – znaleźć można inne bocheńskie pomysły na rozwój naszego miasta i regionu, a są to:
"Kanalizacja sanitarna sołectwa Proszówki w Gminie Bochnia" – wnioskodawca: Gmina Bochnia
"Wdrożenie zintegrowanego pakietu informatycznego w Szpitalu" – wnioskodawca: Starosta Powiatu Bocheńskiego
"Budowa bazy turystyczno – sportowo – rekreacyjnej na terenie Szybu Campi Kopalni Soli w Bochni" – wnioskodawca: Uzdrowisko Kopalnia Soli Bochnia sp. z o.o.
"Rowerem po Ziemi Bocheńskiej" – wnioskodawca: Stowarzyszenie Miłośników Sportu X-Team
"Znalezienie się na liście 271 projektów nie gwarantuje jeszcze realizacji wniosku" – zastrzegał wczoraj Marszałek Janusz Sepioł – "Szacuję, że ostatecznie pieniądze dostanie około 70 beneficjentów". Do 30 stycznia wszyscy wnioskodawcy mają czas na weryfikację projektów (m.in. mogą zmienić hierarchię swoich wniosków, połączyć projekty lub podzielić je na mniejsze). Następnie w Urzędzie Marszałkowskim powinna znaleźć się pełna dokumentacja wymagana dla projektów, w tym pozwolenia na budowę – wnioskodawcy mają na to czas do końca lutego nastepnego roku. Z kolei zadaniem Zarządu Województwa będzie ostateczne rozpatrzenie projektów przed majem 2004 roku, kiedy to powołany zostanie Panel Ekspertów oraz nastąpi zatwierdzenie procedur dofinansowania w ramach ZPORR.
O ostatecznym przyznaniu funduszy europejskich potencjalni beneficjenci zostaną poinformowani po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej tj. po maju 2004 roku.