Wczoraj, w 72. rocznicę hitlerowskiej inwazji na Polskę, odbyły się uroczystości, podczas których mieszkańcy i władze Bochni i powiatu bocheńskiego oddali hołd poległym w obronie ojczyzny. Rocznicowe obchody rozpoczęto Mszą św. W Bazylice św. Mikołaja koncelebrowaną przez proboszcza parafii św. Jana Nepomucena ks. Kazimierza Kapcię i ks. Michała Wójcika, po której nastąpiło przejście ulicami miasta na cmentarz św. Rozalii na os. Windakiewicza.
Pochód otwierała Orkiestra Górnicza Kopalni Soli w Bochni, za nią konno jechali ułani z 8. Szwadronu Ułanów im. ks. Józefa Poniatowskiego z Niepołomic, następnie szły poczty sztandarowe wystawione przez policje, bocheńskie szkoły i instytucje. Za pocztami podążali przedstawiciele władz miasta i powiatu, reprezentanci Sejmu RP (Edward Czesak) i Sejmiku Województwa Małopolskiego (Stanisław Sorys).
Cmentarz św. Rozalii to miejsce, w którym pochowano żołnierzy z cieszyńskiego 4. Pułku Strzelców Podhalańskich poległych w obronie Bochni w początkach września 1939 roku. Tutaj również znajdują się mogiły ofiar nalotu Luftwaffe na kolonię górniczą przy ul. Brzeskiej z 3 września. Uważny przechodzień odnajdzie także symboliczne groby bochnian, którzy stracili życie w więzieniach i obozach koncentracyjnych.
Rozpoczęto od okolicznościowych przemówień. Głos zabrali: Stanisław Sorys z Zarządu Województwa Małopolskiego, starosta bocheński Jacek Pająk, burmistrz Bochni Stefan Kolawiński oraz były burmistrz i honorowy członek Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Teofil Wojciechowski. Apel poległych odczytała por. WP Małgorzata Zębala-Wócik z Żandarmerii Wojskowej w Krakowie.
W swoim przemówieniu burmistrz Kolawiński przypomniał jak wiele miejsc upamiętniających tragedie czasów II wojny światowej znajduje się w naszym mieście. Oprócz wspomnianych nagrobków na cmentarzu św. Rozalii jest przecież również pomnik u stóp wzgórza Uzbornia, poświęcony bochnianom rozstrzelanym przez Niemców 18 grudnia 1939 roku w odwecie za dokonany dwa dni wcześniej atak na posterunek gestapo. Jest też pomnik poświęcony bocheńskim żydom, który mieści się w granicach dawnego getta u zbiegu ulic Kowalskiej i Niecałej. Przy niedawno otwartej trasie północno-zachodniej, która niebawem będzie nosić imię Ofiar Katynia, a po której obu stronach rosną Dęby Katyńskie, znajduje się obelisk upamiętniający synów Ziemi Bocheńskiej zamordowanych wiosną 1940 roku przez sowietów.
Do tego wątku nawiązał także burmistrz Wojciechowski, który przypomniał licznie zebranym o kolejnej ważnej i tragicznej rocznicy, którą wkrótce będziemy obchodzić, a mianowicie o sowieckiej agresji na Polskę z 17 września 1939 roku, która w zgodnej ocenie historyków stała się gwoździem do trumny ówczesnej Rzeczpospolitej i zniweczyła wszelkie nadzieje Polaków na obronę suwerennego państwa.