Zachęcamy Państwa do udziału w VII edycji konkursu “Cudowna Moc Bukietów” organizowanego przez Stowarzyszenie „Instytut Dziedzictwa” w Krakowie.
Przedmiotem Konkursu jest stworzenie bukietu na Święto Matki Bożej Zielnej (15 sierpnia) i adresowany jest do mieszkańców Województwa Małopolskiego i turystów. Uczestnik musi wykonać bukiet samodzielnie.
Celem Konkursu jest popularyzacja wiedzy o tradycji komponowania bukietów z ziół i kwiatów, a w szczególności propagowanie wiedzy o ziołach i kwiatach w otaczającym środowisku, postaw proekologicznych, troski o naturę i środowisko oraz ochronę wartości regionalnego dziedzictwa kulturowego.
We wszystkich kategoriach konkursowych bukiety mają zawierać wyłącznie rośliny pochodzące z lasów, łąk i ogrodów ze szczególnym uwzględnieniem ziół (np. mięta, ruta, dziewanna, lebiodka, krwawnik, hyzop, czarnuszka, cząber, rozmaryn i in.) oraz kwiatów polnych i ogrodowych, a także gałązki np. jarzębiny, leszczyny, mirtu. Nie określa się wielkości bukietów. Wszelkie ozdoby, wiązania, czy dodatki muszą mieć charakter ekologiczny (dopuszczalne są wstążki z materiałów naturalnych).
Bukiety będą oceniane w kategoriach:
– „Tradycyjny Bukiet Zielny” – głównym kryterium oceny jest skład i ilość wykorzystanych ziół i kwiatów. Zgodnie z małopolską tradycją Tradycyjny Bukiet Zielny zawiera również nabite na patyk jabłko. Naręcza ziół i kwiatów będą przypisywane do tej kategorii.
– „Profesjonalny Bukiet Florysty” – kryterium oceny to technika ułożenia bukietu i odpowiedni dobór ziół i kwiatów. Inne formy niż bukiet również są dopuszczalne.
– „Mały Bukiet” – konkurs dla dzieci do 13 roku życia. Kryterium oceny to staranność wykonania i dobór ziół i kwiatów. Bukiet musi być wykonany samodzielnie.
Chętni do udziału mogą zgłaszać się i pozostawiać swoje bukiety w poniedziałek 15 sierpnia w godzinach od 10.00 do 13.00 obok sceny usytuowanej na Małym Rynku w Krakowie. Tam też, w godzinach od 12.30 do 16.00 odbędzie się finał zmagań.
Zwycięzcy konkursu w każdej kategorii nagrodzeni zostaną nagrodami pieniężnymi. Zostanie również przyznane łącznie 30 nagród – wyróżnień w postaci nagród rzeczowych.
Więcej szczegółów na stronie www.instytutdziedzictwa.pl