Mija pierwszy rok funkcjonowania programu współpracy samorządu Bochni z organizacjami pozarządowymi. Współdziałanie to obejmowało zarówno współpracę o charakterze finansowym, jak i pozafinansowym. W trakcie 2006 roku Urząd Miejski ogłosił 4 konkursy ofert na realizację zadań publicznych Gminy Miasta Bochnia przez NGO.
Konkursy
Poprzez tą formę współpracy z miejskiej kasy wydatkowano w sumie kwotę 220 tys. zł z czego zdecydowaną większość stanowiły dotacje na zadania sportowe realizowane przez Bocheński Klub Sportowy, Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej "Promień", bocheńską komendę ZHP oraz Towarzystwo Sportowe MOSiR. Zaś w ramach konkursu z dziedziny profilaktyki uzależnień "Stowarzyszenie Ochronka – Dom – Serce – Ludzie" zorganizowało w podziemiach bocheńskiej żupy regionalną konferencję "Kompensacja i kreacja. Standardy działania placówki opiekuńczo – wychowawczej wsparcia dziennego". Jeden z ogłoszonych konkursów, z zakresu pomocy społecznej, a w szczególności z zakresu wspierania funkcjonowania rodziny oraz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, nie został rozstrzygnięty – w wymaganym regulaminem terminie nie zgłoszono bowiem ani jednej oferty realizacji zadań w proponowanym przez samorząd obszarze.
WWW
W zakresie współpracy pozafinansowej – powołano Pełnomocnika Burmistrza Miasta ds. Organizacji Pozarządowych, który między innymi czuwał nad uruchomieniem Bocheńskiego Forum Organizacji Pozarządowych na stronie www.bochnia.pl/ngo, gdzie znaleźć można bazę bocheńskich organizacji pozarządowych, poradniki i akty prawne przydatne w codziennej działalności stowarzyszeń i fundacji, a także informacje o aktualnych konkursach dla NGO: zarówno tych lokalnych, jak i tych regionalnych czy ogólnopolskich.
Szkolenia
Z kolei w ramach bieżącego poradnictwa i pomocy w organizowaniu szkoleń, mających na celu zwiększenie profesjonalizacji działań bocheńskich organizacji pozarządowych, magistrat we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Szkoleniowym EFS z Tarnowa oraz Miejskim Domem Kultury przeprowadził cykl szkoleń skierowanych do przedstawicieli trzeciego sektora, poświęconych m.in. zarządzaniu projektami, przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu czy zagadnieniom prawnym w kontekście projektów finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Strategia
Przedstawiciele organizacji pozarządowych brali także udział w posiedzeniach Konwentu Strategicznego opracowującego jeden z najważniejszych dla Bochni dokumentów tj. Strategię Rozwoju Miasta oraz współtworzyli zapisy Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych.
Jak zapisano w pierwszej edycji bocheńskiego Programu współpracy "efektywne zarządzanie nie jest możliwe bez współudziału i akceptacji ze strony obywateli. Społeczna aktywność lokalnych inicjatyw obywatelskich przyczynia się do pełniejszego zaspokajania potrzeb wspólnoty oraz do rozwoju poczucia odpowiedzialności za przyszłość Miasta." Stąd też władze miasta planują, aby w nowym roku zwiększyć bezpośredni udziału mieszkańców w tworzenie i realizację lokalnej polityki, przede wszystkim poprzez większą liczbę konkursów dla NGO, m.in. w takich dziedzinach jak turystyka czy ekologia.
Zasady współdziałania samorządu i lokalnych organizacji obywatelskich w 2007 roku zawierać będzie nowy Program współpracy, którego zapisy konsultowane będą na specjalnym spotkaniu roboczym. Odbędzie się ono we środę, 3 stycznia 2007 r. w godz. od 15.30 do 16.30 w sali nr 100 (sala narad) Urzędu Miejskiego w Bochni przy ul. Kazimierza Wielkiego 2. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.