Czwartkowe Spotkania Muzealne organizowane są przez Muzeum im. Stanisława Fischera nieprzerwanie co miesiąc (wyjątkiem są miesiące wakacyjne – lipiec i sierpień) od 1983 roku! W prestiżowym konkursie Wydarzenie Muzealne Roku "Sybilla 2000" zostały uhonorowane III nagrodą w kategorii program promocyjny i oświatowo – edukacyjny.
Dotychczas odbyło się pod 210 spotkań! Oto jak przedstawia się tematyka XXII edycji spotkań czwartkowych w przyszłym, 2004 roku:
29 stycznia – mgr Katarzyna Golonka (Bochnia), Uzurpatorzy galijscy u schyłku starożytności.
19 lutego – mgr Elżbieta Kalwajtys (Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce), Fortuny na soli wyrosłe, czyli kto wzbogacił się na żupach krakowskich.
18 marca – mgr Janina Kęsek (Muzeum w Bochni), Rodzina Stanettich rodem z Italii i jej związki z Bochnią.
29 kwietnia – mgr Agnieszka Truś – Bakalarz (Muzeum w Bochni), "Grande Artiste Peintre". Subtelny świat Klementyny Mien (1870 – 1954).
20 maja – prof. dr hab. Michał Parczewski (Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego), Dzieje Słowian w pierwszym tysiącleciu naszej ery – początki, ekspansja, rozwój.
17 czerwca – mgr inż. arch. Jadwiga Śleszyńska (Szarów), Pałac Żeleńskich w Grodkowicach. Dzieje, adaptacja i nowe podejście architektoniczne.
16 września – dr Andrzej B. Krupiński (Zamek w Dębnie), "Wyrasta on niby z pszenicznego pola…" O kościołach drewnianych na Pogórzu Karpackim.
21 października – mgr inż. Józef Charkot (Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce), Z otchłani na świat… Rozwój techniczny transportu pionowego w kopalni bocheńskiej. Na marginesie trzech rocznic ważnych przemian technicznych.
4 listopada – mgr Jan Flasza (Muzeum w Bochni), Cmentarz – zwierciadłem czasu, przy tym kilka kart do nowego przewodnika po nekropoliach bocheńskich. W 220. rocznicę założenia pierwszego cmentarza pozakościelnego w Bochni.
16 grudnia – dr Ewa Fryś – Pietraszkowa (Muzeum Etnograficzne w Krakowie), Od półmajoliki do kamionki. Garncarstwo w Bochni i okolicy.