10 lutego 2011 roku w Muzeum im. St. Fischera w Bochni, odbędzie się drugie w tym roku Czwartkowe Spotkanie Muzealne. Zaprezentowany zostanie znakomity albumu Janusza Kurtyki i Jacka Pawłowicza pt. Generał Leopold Okulicki „Niedźwiadek” 1898 – 1946 wydany w 2010 roku przez Instytut Pamięci Narodowej. Rozpoczęcie spotkania o godzinie 17:30.
Współautorem albumu poświęconego postaci generała był tragicznie zmarły w katastrofie pod Smoleńskiem prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Janusz Kurtyka. Był on parokrotnie gościem naszego muzeum, m. in. głosząc wykłady w ramach Czwartkowych Spotkań Muzealnych.
Imponująca książka zawiera liczne zdjęcia i dokumenty związane z życiem i działalnością ostatniego komendanta Armii Krajowej, gen. Leopolda Okulickiego. Jak wiadomo, w marcu 1945 r. został on aresztowany przez NKWD i przewieziony do Moskwy, gdzie sądzono go w Procesie Szesnastu.
Punktem wyjścia przy edycji albumu była wcześniejsza książka Janusza Kurtyki (wydana w 1989 r., poza cenzurą) pt. Generał Leopold Okulicki „Niedźwiadek” 1898 – 1946. Jacek Pawłowicz z godną podziwu wytrwałością i niezwykłą sumiennością zgromadził rozproszone po całej Polsce materiały po Generale. Sporo czasu spędził także w bocheńskim muzeum dokumentując zgromadzone tu pamiątki po Leopoldzie Okulickim, m. in. srebrną papierośnicę podarowaną mu przez przyjaciół, a także stare fotografie. Dotarł również do rodzinnej miejscowości Okulickiego – Bratucic oraz Okulic, gdzie w tamtejszym kościele parafialnym Okulicki przyjął chrzest i gdzie w szkole urządzona jest obecnie izba jego pamięci.
Spotkanie odbywa się w roku ważnych rocznic związanych z Leopoldem Okulickim: w 65. rocznicę jego zagadkowej, wciąż niewyjaśnionej śmierci w więzieniu sowieckim, oraz w 15. rocznicę wzniesienia pomnika proj. Czesława Dźwigaja w Bochni – wysiłkiem społeczeństwa miasta, wielu samorządów oraz organizacji kombatanckich w Polsce.
Czwartkowe Spotkanie Muzealne, Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni, Sala Portretowa, czwartek 10 lutego, godzina 17.30.