Projekt zajęć pozalekcyjnych dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej "Dzieci pod drogowskazem" autorstwa bocheńskich pedagogów szkolnych uzyskał dofinansowanie w otwartym konkursie ofert na realizację rządowego programu wspierania powstawania i realizacji regionalnych lub lokalnych programów wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży w 2006 r. "Aktywizacja i wspieranie jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych w zakresie udzielania uczniom pomocy materialnej o charakterze edukacyjnym".
Konkurs ogłosił Małopolski Kurator Oświaty działający w imieniu Wojewody Małopolskiego. W ramach dofinansowanego projektu 120 dzieci z starszych klas szkół podstawowych uczestniczy w dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych. Program ma na celu przybliżenie dzieciom świata wartości, wzmacnianie poczucia własnej wartości, poznanie praw zawartych w Konwencji o prawach dziecka, kształtowanie postaw prospołecznych. Poznawanie lokalnych urzędów i instytucji, wzmacnianie więzi uczniów ze środowiskiem lokalnym. Rozwijanie zainteresowania funkcjonowaniem szeroko rozumianej samorządności obywatelskiej. Rozwijanie zamiłowania do bezinteresownych działań na rzecz innych. Skuteczne komunikowanie się w różnych sytuacjach. Doskonalenie umiejętności pracy w grupie, szukanie twórczych sposobów rozwiązywania problemów. Odkrywanie talentów organizatorskich, wspieranie kreatywności, aktywności, ciekawości poznawczej.
Dobre wzajemne relacje, a co za tym idzie więź społeczna zwiększa prawdopodobieństwo, że dorastające dzieci kierować się będą ku pozytywnym celom i będą się od siebie nawzajem uczyć, jak być dobrymi i odpowiedzialnymi ludźmi. – czytamy w uzasadnieniu projektu. W ramach programu uczestnicy m. in.: zwiedzają instytucje samorządowe i przeprowadzają rozmowy z ich przedstawicielami, obserwują pracę funkcjonariuszy służb porządkowych i zapewniających bezpieczeństwo, odwiedzą także redakcję lokalnej gazety, biorą udział w konkursach wiedzy o prawach dziecka i funkcjonowaniu lokalnych instytucji samorządowych, etc.
Dotacja pokrywa 50% kosztów przedsięwzięcia, w przypadku miasta Bochni jest to 14 390 zł. Program obejmuje 34 godziny lekcyjne i przewiduje 14 spotkań trwających od dwóch do czterech godzin, 2 razy w tygodniu od listopada do 20 grudnia.