Administracja publiczna powinna działać tanio i efektywnie, aby zaspokajać potrzeby mieszkańców, dlatego też w Urzędzie Miejskim w Bochni trwają prace nad kompleksową informatyzacją, która wspierać będzie zarządzanie w mieście, wymianę informacji w relacjach obywatel – urząd i urząd – urząd oraz zwiększy dostęp mieszkańców do informacji publicznej. W tym celu zakupiono m.in. kolejne komputery i urządzenia umożliwiające elektroniczne podpisywanie dokumentów, a w dniu wczorajszym zainstalowano dwa z trzech infomatów, które wspomogą elektroniczny dostęp do spraw załatwianych w bocheńskim magistracie.
Ostatnie lata charakteryzują się gwałtownym rozwojem informatyki i Internetu. Sektor prywatny rozwinął z powodzeniem system usług świadczonych przez Internet – m.in. usługi bankowe, handel w wirtualnych sklepach, aukcje internetowe itp. Rozwiązania w postaci usług on-line są również wdrażane przez administrację publiczną w celu poprawy jakości i szybkości obsługi obywateli, obniżenia kosztów funkcjonowania urzędów, a także zwiększenia przejrzystości administracji publicznej. Dodatkowo nowe przepisy prawne nakazują umożliwienie mieszkańcom korzystania z bezpiecznych form komunikacji elektronicznej z administracja publiczną.
Od 2005 roku Bochnia uczestniczy w projekcie „Rozbudowa systemów elektronicznej administracji w Małopolsce” pilotowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, w ramach którego planowane jest między innymi wdrożenie elektronicznego obiegu dokumentów, uruchomienie platformy aukcji elektronicznych, a także instalacja 3 kiosków multimedialnych (tzw. infomatów) z dostępem do wybranych stron internetowych. Dwa z nich zainstalowano wczoraj w budynkach: Urzędu Skarbowego przy ulicy Gołębiej oraz w Miejskiej Przychodni przy ulicy Floris. Trzeci zamontowano dzisiaj w budynku Urzędu Miejskiego przy ulicy Kazimierza Wielkiego. Cały projekt uzyskał 75% dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Od ubiegłego roku miasto udostępnia 24 godziny na dobę – w ramach projektu Cyfrowy Urząd – opis ponad stu spraw załatwianych w bocheńskim magistracie. Wiele z nich posiada standardowe druki i formularze, które można pobrać ze stron internetowych, wypełnić i złożyć na tradycyjnym dzienniku podawczym. Od ponad miesiąca trwa również testowanie kilku e-procedur, dostępnych poprzez portal Wrota Małopolski, które skrócą do minimum czas załatwiania spraw urzędowych. Umożliwią one składanie pism i podań w takich dziedzinach jak działalność gospodarcza czy dostęp do informacji publicznej i będą rejestrowane w specjalnym elektronicznym dzienniku podawczym. Pierwsze e-procedury planuje się uruchomić do końca tego roku, pozwolą one mieszkańcom sprawdzać aktualny stan ich spraw załatwianych przez urzędników.
Stale modernizujemy naszą sieć intranetową i sprzęt komputerowy, uczestniczymy także w projektach, które mają usprawnić komunikację na linii klient – urząd – mówi burmistrz miasta Wojciech Cholewa. Nie wszystko jednak zależy od nas – dodaje. Prasa ciągle informuje bowiem o wielu niespójnościach w polskich przepisach, które utrudniają, a czasami wręcz uniemożliwiają sprawną komunikację elektroniczną. I jak tu mówić o budowie społeczeństwa informacyjnego? – pyta burmistrz Bochni. Nie mniej jednak, jako urząd z certyfikatem jakości chcemy możliwie jak najszybciej przyjmować dokumenty w wersji elektronicznej i sprawnie tym obiegiem zarządzać – podkreśla Wojciech Cholewa.
W tym celu miasto rozpoczęło także proces wdrażania Infrastruktury Klucza Publicznego. Zamówiono specjalne czytniki, oprogramowanie i karty do podpisu elektronicznego, przeprowadzono specjalną procedurę weryfikacyjną, która pozwoli bocheńskim urzędnikom (na początek będzie to 13 osób z kierownictwa Urzędu) podpisywać dokumenty bezpiecznym podpisem elektronicznym.