W dniu dzisiejszym burmistrz Miasta Wojciech Cholewa oraz Prezes Małopolskiej Agencji Doradczo Edukacyjnej (MADE) z Krakowa – Jarosław Kmieć podpisali umowę dotyczącą wdrożenia Systemu Zarządzania Jakością wg. normy ISO w Urzędzie Miejskim w Bochni.
Współczesne zarządzanie wymaga nie tylko znajomości reguł funkcjonowania organizacji, ale także osiągnięcia przewagi konkurencyjnej w takich obszarach, które do niedawna nie stanowiły poważnego przedmiotu zaangażowania menadżerów – jednym z nich jest bez wątpienia administracja publiczna. Potrzeba rozwoju i dbałość o właściwe kontakty z klientem skłania do sięgania po nowoczesne i sprawdzone narzędzia zarządzania. Należy do nich Międzynarodowa Norma Zarządzania Jakością ISO 9001:2000, którą konsultanci firmy MADE, pod czujnym okiem dr Marka Rączki – głównego konsultanta, będą wdrażać w bocheńskim magistracie.
Uzyskanie certyfikatu jakości w wielu dziedzinach stało się dziś standardem. Firmy i organizacje obok korzyści wewnętrznych (m.in. ograniczanie kosztów i decyzji wadliwych, lepsza obsługa klienta) uzyskują także element marketingowy – wzrost prestiżu i wiarygodności w oczach partnerów. Coraz częściej posiadanie certyfikatu serii ISO 9001, zwłaszcza w kontekście integracji Polski z Unią Europejską, będzie warunkiem kooperacji z instytucjami zagranicznymi, dlatego co raz więcej polskich firm i urzędów podejmuje trud wdrożenia i certyfikacji swoich systemów zarządzania za zgodnością z normą ISO.
Administracja publiczna ze znakiem jakości to:umacnianie roli urzędu jako instytucji pełniącej służbę publiczną,
załatwianie spraw w terminach i trybach określonych w przepisach prawa i w obowiązujących procedurach,
doskonalenie warunków organizacyjnych i technicznych obsługi klientów,
zapewnianie sprawnego przepływu informacji wewnątrz organizacji i w kontaktach z otoczeniem,
uzupełnianie i doskonalenie kwalifikacji oraz umiejętności pracowników urzędu,
stałe uwzględnianie w pracy urzędu oczekiwań i wniosków klientów,
prowadzenie stałego monitoringu procesów, identyfikowanie obszarów do poprawy i stałe doskonalenie poprzez realizację planów poprawy jakości.
Wdrożenie prowadzone przez MADE potrwa w Bochni od lutego (już w dniu dzisiejszym odbyło się pierwsze szkolenie dla kadry kierowniczej urzędu) do końca września, tak aby jeszcze w tym roku bocheński magistrat zdobył certyfikat jakości.