Prowincjonalna Oficyna Wydawnicza zaprasza na promocję nowowydanej ksiązki znanego pisarza, poety, nestora literatury polskiej Juliana Kawalca. Obchodzący w tym roku 90. lecie urodzin autor będzie gościł 29 listopada b.r. (środa) o godz. 18.00 w sali kameralnej MDK przy ul. Regis. Promocję książki poprowadzą: Stanisław Dziedzic (dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa) i znany krakowski poeta Stanisław Franczak. Tomik jest ilustrowany grafikami bochnianki z pochodzenia – Ewy Leszczuk.
recenzji wydawniczej autorstwa Stanisława Bukowca czytamy:
"Julian Kawalec, urodzony w małej wiosce Wrzawy, na terenie dzisiejszego Podkarpacia, 11 października 1916 roku, jest najbardziej utytułowanym i zasłużonym polskim pisarzem współczesnym. Roman Wysogląd na łamach portalu www.sztukpuk.art.pl nazwał go najmłodszym duchem i witalnością, dodając: "Sam sobie jest – przez całe życie – sterem, żeglarzem i okrętem. Ten Tańczący Jastrząb okolic Turbacza nie wyobraża sobie życia innego niż – jak to się brzydko mówi – na łonie… przyrody. Przeszedł na piechotę więcej kilometrów niż sam Robert Korzeniowski, a widział, wychował się i zapamiętał – Polskę, jakiej dzisiaj nie pokazują nawet w filmach SF."
Znany jest Julian Kawalec w Bochni i okolicach, znany, lubiany, czytany i wydawany. Podobnie jak znane jest życie i twórczość Józefa Dużyka, Stanisława Dziedzica, Sylwestra Murynowicza, Jana Poprawy, Adama Zielińskiego. Wszyscy wymienieni prezentowali swoje utwory w bibliotece, muzeum, domu kultury. Zapraszani bywali do Domu Bochniaków, na plebanię bazyliki Matki Bożej Bocheńskiej, do redakcji miesięcznika "Ziemia Bocheńska", do siedziby Prowincjonalnej Oficyny Wydawniczej w Proszówkach. W pamięci słuchaczy Juliana Kawalca pozostanie na zawsze jego poetycki wykład o wartości pojedynczego źdźbła trawy. Jego sugestywnie wyrażana miłość do ziemi, chleborodnej i szanowanej jak łono ciężarnej kobiety. Jego przykładanie wagi do korzeni, miejsca urodzenia, tradycji. Nie można zapomnieć jego obrazowych metafor o ziemi ukamienowanej przez cywilizację, naturalnej zielonej skórze planety Ziemi, o całowaniu okruszynki chleba i szacunku dla każdego kłosu zboża.
Naturalną koleją rzeczy fascynacja twórczością i osobowością człowieka, który twierdzi, że lubi ludzi zarażać optymizmem – staje się posłannictwo upowszechnienia jego twórczości. Dlatego wydano w Bochni w 1996 roku poetyckie opowiadanie "Imieniny" uświetniając osiemdziesiątą rocznice urodzin Mistrza. Kolejne urodziny zaznaczone były opowiadaniem "Stary słoń" (2001) również edytowanym przez Prowincjonalna Oficynę Wydawniczą. Nieco wcześniej pojawił się zbiór opowiadań "W żółtym kolorze" (1998) wydany przez Galicyjska Oficynę Wydawniczą. Tadeusz Skoczek redaktor i autor esejów wprowadzających do wymienionych wydawnictw zainicjował też bibliofilskie wydanie "Na strunach harfy" (2001) oraz jego autorskiego wyboru poezji Juliana Kawalca zatytułowanego "Kochaj mnie za nic" (2003).
Logiczną konsekwencją wymienionych prac są "Wiersze zebrane" prezentowane obecnie czytelnikowi na dziewięćdziesiąte urodziny Juliana Kawalca."
Posłowie