Pragniemy zaprezentować Państwu (w trzech odsłonach) prace konkursowe na koncepcję rewitalizacji centrum Bochni.
Pierwsza praca, która otrzymała ex aequo drugą nagrodę, oparta została na śladach dziedzictwa kulturowego związanego z wydobyciem soli i przemysłem kopalnianym, jaki przez wieki stanowił podstawę dobrobytu i rozwoju miasta.
Proponowana koncepcja obejmuje następujące pozycje:
– odbudowę Zamku Żupnego,
– wyburzenie obecnego budynku Miejskiego Domu Kultury i budowę wielofunkcyjnego Centrum Informacji Turystycznej wraz z zejściem do kopalni,
– zmianę funkcji w północno–zachodnim narożniku Rynku z handlowej na reprezentacyjną,
– likwidację części miejsc parkingowych w Rynku,
– zmniejszenie natężenia ruchu drogowego w Rynku poprzez zmianę jego organizacji oraz wyeliminowanie tranzytu,
– wytyczenie ścieżek rowerowych w obrębie Śródmieścia,
– objęcie części centrum strefą pieszą,
– rewitalizację płyty Rynku,
– powiązanie Rynku z terenem Bazyliki pw. św. Mikołaja,
– powstanie terminalu autobusowego na Placu Pułaskiego,
– rekonstrukcję stajni kopalnianych z przeznaczeniem na dom kultury oraz bibliotekę, – budowę tężni solankowych w północnej części Plant Salinarnych,
– wprowadzenie wody na Plantach w miejscach historycznych stawów,
– zmiana aranżacji Placu Okulickiego,
– toalety publiczne m.in. na pl. Pułaskiego (w obrębie dworca autobusowego).
Autorzy projektu proponują ustawienie elementów małej architektury nawiązujących do dziedzictwa górniczego miasta, takich jak modele dotykowe (przeznaczone również dla osób niewidomych) dawnych i obecnych szybów na szlaku NaCl, instalację w postaci „ściany” z przekrojem kopalni w rejonie dawnego szybu Regis oraz tabliczki informacyjne na słupach z oznaczeniem kierunków spacerów.
Ponadto projekt przewiduje wyeksponowanie wybranych, najważniejszych obiektów w mieście (Bazylika pw. św. Mikołaja, Muzeum im. St. Fischera, szyb Sutoris, nowy dom kultury wraz z biblioteką, budynek sądów) w postaci ich nocnej iluminacji za pomocą kierunkowych opraw oświetleniowych mocowanych na dachach sąsiednich obiektów. Poza tym proponowane jest doświetlenie wybranych elewacji kamienic przyrynkowych oprawami oświetleniowymi zamontowanymi na latarniach ulicznych.
Szczegółowy opis projektu autorstwa Pracowni Projektowej-Piotr Turkiewicz z Krakowa – TUTAJ
Według autorów projektu szacunkowy koszt brutto realizacji inwestycji obejmujący powyższe zadania, łącznie z projektem, wynosi 34 020 000,00 zł.