Samorząd Miasta Bochni przeprowadził konserwację dwóch zniszczonych pomników nagrobnych na terenie cmentarza komunalnego przy ul. Orackiej. Prace prowadzono na miejscu spoczynku zasłużonych obywateli miasta: Józefa Turka i ks. Maksymiliana Stanisławskiego. Wykonała je krakowska firma: AB OVO s.c. Jarosław Lis, Janusz Piech. Konserwacja zakończyła się w kwietniu br. a jej koszt wyniósł 30.740 zł.
Zniszczone nagrobki i płyta nagrobna powstały prawdopodobnie w latach osiemdziesiątych XIX w. Wykonane były techniką kamieniarska z piaskowca, wapnia pińczowskiego, marmuru i dolomitu. Poddawane remontowi obiekty odwołują się do historycyzmu. Autorem nagrobka Stanisławskich był krakowski zakład kamieniarski F. Hochsteina, natomiast nagrobka Turków, bocheński zakład F. Skowronka.
Podstawy pomników były pogrążone w podłożu. Z upływem lat pojawiły się zniszczenia spowodowane działaniem czynników atmosferycznych. Powierzchnia pomników została porośnięta mchem. Pojawiły się ubytki i rozwarstwienia formy takie jak ubite narożniki czy liczne wżery. Powierzchnie tablic zostały zwietrzałe i wypłukane.
Prace wykonano w dwóch etapach. W pierwszej części dokonano pełnej konserwacji zachowanych elementów pomników. W drugim etapie prac zgodnie z umową wykonano uzupełnienia krzyża, brakujących słupków i stalowych elementów ogrodzenia.
Józef Turek (1801-1882), był zasłużonym obywatelem naszego miasta, w latach 1864-1870 i 1876-1879 pełnił funkcję burmistrza Bochni. W 1869 roku założył Ochotniczą Straż Pożarną w Bochni. W okresie Wiosny Ludów w 1848 roku został powołany na naczelnika bocheńskiej Gwardii Narodowej. Podarował miastu należącą do niego parcelę zwaną dziś „Placem Turka”.
Ks. Maksymilian Stanisławski (1807-1881), był szwagrem i przyjacielem Józefa Turka. Jako kleryk Seminarium Duchowego w Tarnowie brał udział w powstaniu listopadowym. Za bohaterskie czyny odznaczony został krzyżem Virtuti Militari. Po powstaniu, mimo przeszkód i kłopotów za powstańczą działalność, uzyskał święcenia kapłańskie. W latach 40-tych XIX wieku uczestniczył w działaniach konspiracyjnych mających doprowadzić do kolejnego powstania, czemu przeszkodziła tzw. rzeź galicyjska. Z powodu konspiracyjnej działalności był represjonowany przez Kościół.