Wczoraj zakończył się 34.-godzinny program zajęć pozalekcyjnych pt. „Dzieci pod drogowskazem” autorstwa Cecylii Kamionki, Joanny Tutak i Lucyny Kozioł – pedagogów szkół podstawowych nr 1, 4 i 5. „Aby sensownie żyć i działać w warunkach ustroju demokratycznego trzeba znać i rozumieć swoje prawa i obowiązki, umieć organizować zbiorowe działania, umieć wyrażać swoje zdanie i je uzasadniać, uważnie słuchać i rozumieć racje innych – takie były założenia naszego autorskiego programu” – mówi Lucyna Kozioł.
Pedagogom zależało na tym, aby młodym ludziom stworzyć ofertę twórczego spędzenia wolnego czasu w otoczeniu dobrego towarzystwa rówieśniczego. Dobre wzajemne relacje, a co za tym idzie więź społeczna, zwiększają bowiem prawdopodobieństwo, że dorastające dzieci kierować się będą ku pozytywnym celom i będą się od siebie nawzajem uczyć, jak być dobrymi i odpowiedzialnymi ludźmi.
W trakcie programu przekazywano wiedzę o prawach człowieka ze szczególnym uwzględnieniem praw dziecka. Uczestnicy ćwiczyli umiejętność korzystania ze swoich praw oraz zdolność do obrony w przypadku ich łamania. „W klimacie bezpieczeństwa i zaufania, doświadczając pełni praw i przywilejów dzieci pogłębiają swój rozwój osobisty, kompetencje komunikacyjne i sztukę konstruktywnego rozwiązywania konfliktów” – mówi Joanna Tutak – współautorka programu.
Pomysł poszerza wiedzę uczniów na tematy związane z samorządnością lokalną, w tym strukturą i funkcjonowaniem najważniejszych instytucji w Bochni. „Jak najbardziej celowe jest bowiem informowanie uczniów i wdrażanie ich od możliwie wczesnych lat do właściwego poruszania się po instytucjach samorządowych, do rozbudzania w nich poczucia sprawstwa i aspiracji do pełnienia ról społecznie znaczących” – podkreśla Celina Kamionka – kolejna współautorka programu.
W trakcie zajęć pozalekcyjnych uczestnicy odwiedzili Urząd Miejski, Sąd Rejonowy, Komendę Powiatową Policji, Straż Miejską, Muzeum im. Prof. St. Fischera, redakcję Kroniki Bocheńskiej. Wyzwalane i ćwiczone umiejętności społeczne były weryfikowane podczas symulacji w terenie z udziałem funkcjonariuszy Straży Miejskiej.
Dzięki uzyskanej dotacji z rządowego programu wspierania, powstawania i realizacji regionalnych lub lokalnych programów wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży uczestnicy Programu obdarowani zostali nagrodami książkowymi, pamiątkowymi zdjęciami wykonanymi w pracowni fotograficznej panów A. i M. Famielec, dyplomami i mnóstwem słodyczy.
Programem objęci byli uczniowie z klas piątych i szóstych PSP nr 5. Po feriach rozpocznie się realizacja projektu w PSP nr 1, a następnie w PSP nr 4, dzieci i ich rodzice wielokrotnie wyrażali zadowolenie z atmosfery, opieki i dużej atrakcyjności zajęć. Tak wartościowe przedsięwzięcie możliwe było dzięki merytorycznemu wsparciu dyrektora Miejskiego Zespołu Edukacji Pani Barbary Niszczoty, której realizatorki i autorki serdecznie dziękują, na łamach naszej strony internetowej.