Wniosek pn. Kompleks infrastrukturalny dla miasta Bochni i subregionu bocheńskiego, w ramach którego nasze miasto stara się o wynoszącą prawie 8,5 mln euro dotację z unijnego Funduszu Spójności posiada już pełną dokumentację aplikacyjną i zgodnie z procedurą został przekazany do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Przypomnijmy, że zasadniczymi celami całego przedsięwzięcia są:
a) znaczący przyrost i poprawa stanu sieci kanalizacji sanitarnej (planuje się budowę i remont ok. 40,8 km sieci wraz z 13 pompowniami), a w konsekwencji poprawa stanu środowiska poprzez zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do wód i gleby (efekt ekologiczny) oraz
b) podniesienie jakości życia mieszkańców poprzez planowaną rozbudowę i modernizację Zakładu Uzdatniania Wody (ZUW), która ma zapobiec deficytowi wody i zapewnić dostawy wody pitnej o odpowiedniej jakości, zgodnej z wszystkimi normami unijnymi (efekt ekonomiczno – społeczny).
Początkowo projekt obejmował bezpośrednim zakresem miasto Bochnię i gminę Rzezawa – tu bowiem zlokalizowane były nowe inwestycje kanalizacyjne, jednakże po wycofaniu się gminy Rzezawa, która na budowę kanalizacji otrzymała dotację ze środków przedakcesyjnych funduszu SAPARD, całe przedsięwzięcie musiało ulec istotnej modyfikacji. Bezpośrednio obejmuje ono obecnie tylko nasze miasto, a pośrednio swoim zakresem obejmuje również gminy: Bochnia, Drwinia i Rzezawa, które zaopatrują się w wodę w bocheńskim ZUW.
Poniżej przedstawiamy szczegółowy zakres całej inwestycji:
budowa kanalizacji Bochnia – Południe – ok. 19,9 km kanalizacji wraz z 6 pompowniami, w południowej części miasta, w osiedlu Dołuszyce, Pagórek i Kurów.
budowa kanalizacji Bochnia – Zachód – ok. 3,74 km kanalizacji wraz z 2 pompowniami, w północno – zachodniej części miasta, w ulicach: Chodenickiej, Karasia, Wąwóz, Wodociągowej i Majora Bacy.
budowa kanalizacji Bochnia Środkowa Północ – ok. 0,76 km kanalizacji wraz z 1 pompownią, w północnej części miasta, w ul. Składowej i ul. Bocznej 20 Stycznia.
budowa kanalizacji Bochnia – Północ – ok. 1,4 km kanalizacji, w północnej części miasta, w ul. Krzeczowskiej, ul. Hutniczej – Kaima.
budowa kanalizacji Bochnia – Wschód – ok. 8 km kanalizacji wraz z 4 pompowniami, we wschodniej części miasta, w ulicach: ul. Brzeska, ul. Boczna Łychów, ul. Konfederatów Barskich, ul. Myśliwska – Murowianka.
remont kanalizacji w centrum miasta – ok. 7 km kanalizacji, w ulicach: Oracka – Solna Góra – Leonarda, Kazimierza Wielkiego – Kościuszki, Trudna – Poniatowskiego, Krakowska – Matejki, Regis – Bracka.
rozbudowa i modernizacja Zakładu Uzdatniania Wody o wydajności maksymalnej około 200 l/s.
Zgodnie z zapisami Studium Wykonalności – jednego z najważniejszych dokumentów dla tej inwestycji, wartej ok. 50,3 mln zł (w cenach bieżących netto) – wszystkie roboty realizowane będą w latach 2005-2006, a ostatecznym beneficjentem unijnych środków będzie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Bochni.
Bocheńska spółka, która finansuje całość niezbędnej dokumentacji (składają się na nią: Wniosek Aplikacyjny, Studium Wykonalności oraz Ocena Oddziaływania na Środowisko), otrzyma pomoc techniczną z NFOŚiGW w wysokości 192,5 tys. zł. Dotacja pokryje połowę kosztów tych opracowań, które dla bocheńskiego MPWiK przygotowała w dwóch wersjach językowych (polskiej i angielskiej) firma PROEKO z Warszawy, specjalizująca się w tego typu zadaniach i posiadająca duże doświadczenie przy projektach dofinansowanych z Funduszu ISPA (prekursor Funduszu Spójności w Polsce).
Wspomniane dokumenty zakładają również, że 78,31 % wartości całej inwestycji (tj. 39,4 mln zł) zostanie sfinansowane ze środków Funduszu Spójności, zaś pozostała kwota (10,9 mln zł) pochodzić będzie z pożyczki NFOŚiGW (6,8 mln zł) oraz środków własnych przedsiębiorstwa (4,1 mln zł).
Dalsza procedura oceny bocheńskiego wniosku przedstawia się następująco: po zaakceptowaniu Aplikacji (wraz ze Studium Wykonalności i Oceną Oddziaływania na Środowisko) przez Zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Ministerstwo Środowiska – trafi on, jako jeden z 35. projektów z terenu całej Polski, do Ministerstwa Gospodarki. Po ostatecznej weryfikacji, która może potrwać najpóźniej do 15 sierpnia br., Minister Gospodarki prześle wszystkie zaakceptowane wnioski do Brukseli, gdzie z kolei – w listopadzie br. Komisja Europejska zatwierdzi ostateczną listę projektów przewidzianych do dofinansowania ze środków Funduszu Spójności w Polsce w 2004 roku.
Więcej informacji o Funduszu Spójności można znaleźć w Internecie na stronach Centrum Informacji o Środowisku: www.cios.gov.pl
O bocheńskiej inwestycji pisaliśmy kilkakrotnie
w naszym Serwisie, zobacz m.in.:
Będzie czystsza woda?
(Piątek, 07 maja 2004)
Bocheńskie inwestycje za unijne pieniądze.
(Poniedziałek, 05 kwietnia 2004)