Miniony weekend był czasem szczególnym dla wszystkich muzeów, z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów, obchodzonego od 1977 roku 18 maja, również bocheńska placówka przygotowała, już po raz ósmy, ciekawy i różnorodny program.
Sobota była dniem wiśnickiego „Plastyka”, obchodzącego w tym roku 60. rocznicę założenia szkoły. Uczniowie i nauczyciele Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu prowadzili na dziedzińcu Muzeum warsztaty z wykonywania odlewów gipsowych i patynowania, papier maché, działał także warsztat tkacki. Do Muzealiów przyłączyła się grupa Wikingów prowadzona przez Krzysztofa Kasprzyka – także autora rzeźb, płaskorzeźb i ozdób z drewna, również oni prezentowali swoje wyroby.
Pierwszy dzień muzealiów zwieńczył wernisaż wystawy Życie codzienne wiśnickiego „Plastyka”, zorganizowanej z okazji 60-lecia Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu.
Niedzielny program Muzealiów upłynął pod hasłem Nie tylko słowa i gesty, czyli sztuka porozumiewania się.
Prof. dr hab. Małgorzata Komza z Uniwersytetu Wrocławskiego wygłosiła wykład Zobaczyć jak żywe, czyli historia obrazów z udziałem ludzi tworzona. Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej Nr 5 w Bochni im. Jana Matejki wystawili „Żywe obrazy” według Jana Matejki – Hołd pruski, Konstytucja 3 Maja, Dzwon Zygmunta. Perfekcyjne przygotowanie, doskonała kompozycja i ciekawa narracja żywych obrazów zachwyciły i wzruszyły licznie zgromadzoną na muzealnym dziedzińcu publiczność.
Joanna Regina Kowalska z Muzeum Narodowego w Krakowie próbowała odpowiedzieć na frapujące pytanie: Co nam mówi damska torebka, a dr Jerzy Duda, bibliofil i bibliofilatelista, w oparciu o swoje znakomite zbiory, przedstawił dzieje koperty, jej funkcje oraz znaczenie w komunikacji społecznej. Mini wystawa kopert pocztowych zaskoczyła ich ogromną różnorodnością.
Jan Flasza i Janina Kęsek mówili o piśmie jako formie komunikacji międzyludzkiej oraz jako informacji o piszącym. Wykładowi towarzyszyła multimedialna prezentacja sztuki kaligrafii, różnych charakterów pisma, dokonań wirtuozów współczesnej kaligrafii, prezentacja przyborów do pisania i materiałów piśmienniczych z różnych epok oraz listów z uwagi na ich niebanalna treść i efektowną formą.
Muzealia 2008 zwieńczył koncert „Akordeon na Drabinie” Tomasza Drabiny, znakomitego akordeonisty (absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie akordeonu), kompozytora i aranżera, który udowodnił jak wysmakowanym dźwiękiem dysponuje ten instrument. Młody artysta zagrał brawurowo muzykę paryską w stylu „musette”, tanga argentyńskie i polskie, muzykę bałkańską oraz kompozycje własne.
Wystawę Życie codzienne wiśnickiego „Plastyka” można oglądać w bocheńskim Muzeum do 20 czerwca 2008 r.