Dzisiaj o godzinie 11.00 w podziemiach Kopalni Soli odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej, poświęcona pamięci Ryszarda Kołdrasa, nieżyjącego dyrektora Kopalni. Pierwszym punktem uroczystości było wręczenie aktów nadania tytułu Honorowy Ambasador Królewsko – Górniczego Miasta Bochni, które z rąk burmistrza odebrali: prof. Daniel Duda, kapitan Żeglugi Wielkiej i Piotr Janeczek, prezes Stalproduktu S.A.
Tytuł Ambasadorski przyznaje Kapituła, której przewodniczącym jest burmistrz Bochni a członkami dotychczasowi Ambasadorowie i przewodniczący Komisji Kultury Rady Miejskiej. Kapituła zadecydowała o przyznaniu tytułu na posiedzeniu 11 sierpnia, pozostawiając w gestii burmistrza ustalenie terminu wręczenia aktów jego nadania.
Postać Ryszarda Kołdrasa wspominali: Józef Charkot, kustosz Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce i Wojciech Cholewa, burmistrz Bochni. Uroczystość uświetnił swoim występem chór dziewczęcy Puellae Sancti Pauli z parafii Św. Pawła Apostoła.
Poniżej podajemy biogramy nowomianowanych Honorowych Ambasadorów Królewsko – Górniczego Miasta Bochni.
Daniel Kazimierz Duda, prof. dr, kapitan żeglugi wielkiej. Urodził się 14 lipca 1933 roku w Bochni. Ukończył Państwową Szkołę Morską w Gdyni i Wydział Nawigacyjny Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie. W 1969 roku obronił pracę doktorską, w 1977 roku otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, od 1999 roku jest profesorem zwyczajnym. W latach 1966 – 1969 pełnił obowiązki kapitana portu w Gdyni. Od 1969 do 1972 roku był dziekanem Wydziału Nawigacyjnego tamtejszej Wyższej Szkoły Morskiej, zaś w latach 1972 – 1981 rektorem tej uczelni. Nadal związany z uczelniami, urzędami i instytucjami zajmującymi się problematyką morską, m. in. z Urzędem Morskim w Gdyni, gdzie kierował sprawami bezpieczeństwa żeglugi statków morskich oraz ochroną środowiska i rybołówstwa w polskiej strefie brzegowej. W latach 1990 – 1998 dyrektor Pionu Inspekcji Morskiej Urzędu Morskiego w Gdyni.
Członek Komitetu Geodezji Polskiej Akademii Nauk, wieloletni prezes, a obecnie prezes honorowy Polskiego Towarzystwa Nautologicznego w Gdyni, członek Ligi Morskiej i Rzecznej, Komandor Kapituły "Pierścienia Hallera", Honorowy Obywatel Miasta Pucka.
Wyróżniony m.in.: medalem XXV-lecia Polskiej Akademii Nauk oraz Główną Nagrodą Literacką im. Josepha Conrada. Należy do najznakomitszych znawców zagadnień morskich w naszym kraju, jest autorytetem w skali międzynarodowej. Posiada na swoim koncie ponad 150 publikacji fachowych, w tym ponad trzydzieści książek. M.in. autor (wspólnie ze Zbigniewem Urbanyi) monografii trzech legendarnych polskich żaglowców szkoleniowych: "Lwowa", "Daru Pomorza" i "Daru Młodzieży". Nawiasem mówiąc był współzałożycielem Towarzystwa Przyjaciół "Daru Pomorza" oraz inicjatorem budowy jednostki, która zastąpiła ten żaglowiec czyli "Daru Młodzieży". Jest zarazem praktykiem zagadnień morskich, gdyż, jako kapitan kilku statków, spędził na morzu kilkanaście lat.
Mieszka na stałe w Gdyni, lecz nadal związany jest emocjonalnie ze swoim rodzinnym miastem, które systematycznie odwiedza. Od szeregu lat obdarowuje Muzeum im. Stanisława Fischera przekazując mu cenne pamiątki, medale, wydawnictwa (także napisane i redagowane przez siebie), poświęcone tematyce morskiej. Już trzykrotnie wygłosił w Bochni wykłady o tematyce morskiej (ostatni odbył się 26 czerwca 2004 roku, z okazji podpisania umowy o partnerstwie pomiędzy miastami Bochnią i Roselle (USA).
Wyjątkowo cennym darem dla bocheńskiego muzeum jest pełna dokumentacja techniczna statku m/s "Bochnia" z lat 1976 – 1995, która pozwala na sporządzenie pełnej monografii technicznej tej jednostki. Wydawnictwa o tematyce morskiej prof. Daniel Duda przekazuje również systematycznie Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz I Liceum Ogólnokształcącemu im. Króla Kazimierza Wielkiego.
Piotr Janeczek, prezes Zarządu Stalprodukt S.A., urodził się 3 lipca 1955 roku w Szczereży (gmina Łącko). Jest absolwentem Wydziału Metalurgicznego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (specjalność fizyka metali i metaloznawstwo).
W 1982 roku rozpoczął pracę zawodową w Bochni jako pracownik Ośrodka Badawczo-Doświadczalnego Blach Elektrotechnicznych przy Hucie im. Lenina, gdzie pracował przez 10 lat, kiedy to 1 czerwca 1992 roku został Prezesem Zarządu spółki akcyjnej Stalprodukt, a 30 czerwca 1999 roku Rada Nadzorcza Huty im. Tadeusza Sendzimira powołała go na stanowisko Prezesa Zarządu HTS S.A. Od 9 stycznia 2002 roku łączył funkcję prezesa Zarządu HTS S.A. i wiceprezesa Zarządu Stalprodukt S.A. 25 czerwca 2004 roku Rada Nadzorcza Stalproduktu S.A. ponownie powierzyła mu stanowisko prezesa Zarządu Stalprodukt S.A., z którego zrezygnował na czas pełnienia funkcji prezesa Huty im. Tadeusza Sendzimira.
Stalprodukt S.A. to największy pracodawca w Bochni i regionie. Od początku wyodrębnienia ze struktury HTS Spółka dynamicznie się rozwija. W 1998 roku rozpoczęła i w kolejnych latach przeprowadziła restrukturyzację, wyodrębniając ze swoich struktur spółki usługowe. Sukcesywnie wprowadza ambitny plan inwestycyjny, m.in. rozbudowano zakład w Bochni (uruchomiono drugą walcarkę, agregaty do cięcia wzdłużnego oraz do produkcji szerokich profili), powstały też spółki Stalproduktu m. in. w Tarnowie, Krakowie, Zamościu, Bukownie. Jako pierwszy w Polsce z producent stali Firma stworzyła własną sieć dystrybucji i obecnie posiada centra dystrybucji m. in. we Włocławku, Tarnowie, Krakowie, Gdyni, Zamościu czy Szczecinie. Konsekwentnie prowadzona polityka inwestycyjna poskutkowała świetną kondycją Firmy, która przekłada się na realne zyski. Wyniki wypracowane przez Stalprodukt w pierwszym kwartale 2006 roku są imponujące. Spółka osiągnęła rekordowy poziom przychodów ze sprzedaży, zysku operacyjnego i zysku netto. Grupa kapitałowa Stalproduktu zanotowała niemal 40% wzrost przychodów w ujęciu rocznym. To efekt podjętych przez Zarząd Firmy działań zmierzających do przesunięcia struktury sprzedaży w kierunku bardziej rentownych produktów, przede wszystkim blach transformatorowych, których nabywcami są głównie klienci zagraniczni.
W ogólnopolskim plebiscycie na najlepszą firmę w regionie "Filary Polskiej Gospodarki 2005" to właśnie bocheńskiemu Stalproduktowi przyznano I miejsce (przypomnijmy, że w pierwszej edycji konkursu, w 2004 roku, Firma zajęła miejsce II). Bocheńska spółka została także nominowana w konkursie na najlepszą Europejską Firmę "Best of European Business" organizowanym przez Roland Berenger Strategy Consultants.
W rocznym raporcie spółki czytamy: "…Pierwsze miejsce w Małopolsce to nie tylko efekt osiągnięcia bardzo dobrych wskaźników ekonomicznych, ale przede wszystkim wysoka ocena społecznej odpowiedzialności Spółki. (…) Zarząd Stalprodukt S.A. doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nakłady przeznaczone na wspieranie rozwoju regionalnego to długofalowa inwestycja, korzystna dla firmy i dla jej otoczenia. Dlatego zasady odpowiedzialnego biznesu stosowane są w codziennym zarządzaniu Spółką, stanowiąc w dużej mierze o jej wartości niematerialnej. Satysfakcja Klientów, pracowników i szacunek społeczności lokalnej to równorzędne cele, nie mniej ważne, niż wysokie zyski… "