Dzisiaj, jak w każdy ostatni czwartek miesiąca, radni miasta Bochni spotkali się na sesji. Główną tematyką dzisiejszego posiedzenia była współpraca Bochni z miastami partnerskimi. Radni oraz zaproszeni na sesję goście zapoznali się z szczegółowym sprawozdaniem dotyczącym współpracy miasta z miastami partnerskimi.
Bochnia posiada trzech partnerów zagranicznych, są to Keżmarok na Słowacji, Bad Salzdetfurth w Niemczech i Roselle w USA. Miasto współpracuje także z Cavtatem w Chorwacji.
Keżmarok to najstarszy partner Bochni, jest to nieduże miasteczko na Spiszu u podnóża Tatr słowackich. Współpraca trwa 1993 roku, kontakty te ze względu na staż i z pewnością ze względu na niedużą odległość miedzy naszymi miastami są najczęstsze i najbardziej zróżnicowane. Współpracują muzea bocheńskie i keżmarskie, szkoły: bocheńska Szkoła Podstawowa Nr 2 i keżmarska Zakladna szkoła Nr 2. Z występami goszczą u siebie zespoły ludowe, taneczne, sportowcy a również wojskowi.
Współpraca między Bochnią a Bad Salzdetfurth – miastem w Dolnej Saksonii, rozpoczęła się w 1996 roki i zaowocowała podpisaniem umowy o wzajemnej współpracy i partnerstwie w 2001 roku. Nasze miasta mają wiele wspólnego, przyczynkiem do powstania obu były kopalnie soli, w obydwu miastach na bazie kopalń powstały uzdrowiska, tyle, że w Badzie w części naziemnej kopalni, a w Bochni w części podziemnej. Współpracują: muzea, zespoły ludowe, sportowe, odwiedza się młodzież, na kanwie partnerskich kontaktów z Bad Salzdetfurth nawiązane zostały kontakty handlowe pomiędzy uzdrowiskiem Kopalni Soli w Bochni i biurami turystycznymi w Niemczech.
Roselle w Stanach Zjednoczonych – najmłodszy partner Bochni, to miasto położone w sąsiedztwie Chicago w stanie Illinois. Kontakty Bochni z Roselle rozpoczęły się w 1999 roku z inicjatywy amerykańskiego partnera i doprowadziły do podpisania umowy "Sister Cities" w Roselle w sierpniu 2003 roku, umowa ta będzie ratyfikowana w Bochni podczas "Dni Bochni 2004". Współpraca dotyczyć będzie głównie wymiany młodzieży, deklarowano również chęć odwiedzin naszego miasta przez Polonię zamieszkującą licznie Roselle i okolice. Ta stosunkowo krótka współpraca owocuje już wyjazdem we wrześniu dwójki bocheńskich uczniów – gimnazjalistów na 3-tygodniowe stypendium do Roselle. Staraniem władz miasta Roselle, Bochnia otrzyma 50 wózków inwalidzkich do rozdysponowania osobom potrzebującym.
Położony w Dalmacji Cavtat, jedno z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miast w Chorwacji współpracuje z Bochnią od 2000 roku, choć kontakty te nie zostały usankcjonowane formalna umową, przebiegają znakomicie dzięki zaangażowaniu samych mieszkańców. Współpracują: judocy z Cavtatu i z bocheńskiego MOSiR-u, piłkarze nożni, staraniem władz bocheńskich zespół folklorystyczny z Cavtatu został zaproszony do wzięcia udziału w Międzynarodowym Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem.
W trakcie dyskusji jaka wywiązała się wśród radnych po przedstawieniu informacji o miastach partnerskich ciekawe stanowiska przedstawili: radny Jan Grzywacz informując, iż partnerski powiat Bochni Saarlouis posiada w swoim mieście komórkę brukselską, co z pewnością ułatwia dotarcie do środków unijnych na rozliczne przedsięwzięcia. Radny Grzywacz zwrócił uwagę, że zasadnym byłoby postaranie się o umiejscowienie takiej komórki w Bochni. Radne Ewa Rachfalik i Marta Babicz mówiły, że w kontaktach zagranicznych Bochnia nie ma powodów do wstydu czy kompleksów, wręcz przeciwnie ma się czy pochwalić "(…) jesteśmy być może biedniejsi, ale jest się od nas czego uczyć choćby w dziedzinie wychowania młodzieży". Radna Marta Babicz zajęła stanowisko, iż to właśnie na kontakty młodzieży powinien być położony główny nacisk, aby bocheńskie dzieci mogły poznawać świat i Europę – czuć się w niej dobrze i "u siebie".
Radny Sylwester Jachowicz wnioskował o nawiązanie szerszych kontaktów gospodarczych a dokładnie wymiany informacji na temat możliwych kontaktów handlowych. Odpowiadając radnemu Jachowiczowi, burmistrz Stanisław Bukowiec poinformował o spotkaniach przedstawicieli środowisk biznesowych z Badu i Bochni, przypomniał także o kontaktach handlowych pomiędzy bocheńskim uzdrowiskiem a niemieckimi biurami podróży.
Dyskusję zakończyło wystąpienie burmistrza Wojciecha Cholewy, w którym mówił o najważniejszym według niego aspekcie kontaktów partnerskich o tym, że dzięki nim "(…) podglądamy co u partnerów jest dobre i przenosimy na własny grunt. Obserwując przemiany dokonujące się w miastach partnerskich, widzimy dobre i złe strony tych przemian i staramy się uczyć na ich błędach". Na koniec zaprosił wszystkich zgromadzonych do udziału w pracach nad utworzeniem stowarzyszenia, które stanie się animatorem kontaktów partnerskich ze wszystkimi miastami. Takie rozwiązanie daje możliwość pozyskiwania środków z Unii Europejskiej, a co za tym idzie częstsze i lepsze kontakty.