12 kwietnia, w wigilię Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, w Bochni odsłonięta została czwarta tablica z nazwiskami kolejnych 30 ofiar zbrodni katyńskiej, umieszczona na obelisku przy ulicy Ofiar Katynia.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w bazylice św. Mikołaja celebrowaną przez ks. dr Zdzisława Sadko, proboszcza tutejszej parafii oraz księży: Jana Nowakowskiego, proboszcza parafii św. Pawła Apostoła i Kazimierza Kapcię proboszcza parafii św. Jana. Homilię wygłosił ks. dr Zdzisława Sadko, który wspominając tragiczne wydarzenia wiosny 1940 roku oraz katastrofy smoleńskiej z 2010 r., umieścił je w dzisiejszej sytuacji politycznej i społecznej naszej Ojczyzny.
Po zakończeniu mszy, Burmistrz Miasta złożył kwiaty w kruchcie południowej nawy bazyliki pod tablicą katyńską.
Biorący udział w uroczystości udali się następnie pod obelisk upamiętniający związane z naszym miastem ofiary Zbrodni Katyńskiej.
Po wysłuchaniu hymnu narodowego w wykonaniu Orkiestry Górniczej Kopalni Soli w Bochni głos zabrał burmistrz Stefan Kolawiński. W pierwszej kolejności serdecznie przywitał rodziny pomordowanych oficerów, które przybyły m.in.: ze Złotowa (woj. Wielkopolskie), Puław, Krosna, Krakowa. Następnie powitano wszystkie przybyłe delegacje, wśród których byli: Jan Ziobro – poseł na Sejm RP, wicestarosta Powiatu Bocheńskiego, wójtowie gmin, przedstawicieli senatora Macieja Klimy oraz posła na Sejm RP Włodzimierza Bernackiego, delegacje środowisk kombatanckich, przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Krakowie, policji, straży pożarnej, instytucji, szkół i organizacji pożytku publicznego.
Gospodarz Miasta w swoim przemówieniu powiedział m.in.:
„Musimy wciąż zabiegać o ujawnienie prawdy o kaźni naszych przodków. Nie wolno nam spocząć, dopóki nie dotrzemy do ostatnich miejsc pochówku ofiar zbrodni katyńskiej, by każdy z bohaterów był uhonorowany z imienia i nazwiska, aby każda katyńska rodzina mogła zapalić znicz upamiętniający najbliższą jej osobę.
Suwerenna, demokratyczna i solidarna Polska zrodziła się przecież także z ofiary ich życia i nie bylibyśmy jej godni, gdybyśmy zapomnieli o tych, którym zawdzięczamy naszą wolność.”
Podczas uroczystości głos zabrał także Tomasz Całka wicestarosta bocheński, a w imieniu Rodzin Katyńskich Ludmiła Parma, krewna aspiranta PP Franciszka Marszałka.
Podniosłą rangę uroczystości nadała Kompania Honorowa Wojska Polskiego z V Batalionu Dowodzenia 2 Korpusu Zmechanizowanego w Krakowie pod dowództwem kpt. Jacka Nowaka.
Por. Krzysztof Rybicki poprowadził Apel Poległych, zakończony salwą honorową. Pamiątkową tablicę z nazwiskami kolejnych 30 oficerów – ofiar zbrodni odsłonili: Andrzej Wojtowicz – syn porucznika Adama Wojtowicza oraz burmistrz Stefan Kolawiński. To już czwarta tablica z zamordowanymi w 1940 r. przez służby sowieckie.
Są to oficerowie Wojska Polskiego, Policji Państwowej i Straży Więziennej, którzy związani byli z naszym miastem i regionem:
mjr Tadeusz Wiktor BAJER
kpt. Jan CICHOWSKI
płk Władysław Konrad CZAPLIŃSKI
ppłk Kazimierz Marian CZYŻEWSKI
asp. PP Adam DOMAGAŁA
asp. PP Karol DOMAGAŁA
por. Tadeusz FLORCZYK
mjr Bolesław Henryk JANICKI
ppłk Józef KICZKA
asp. PP Józef KREMPA
por. Nachum KRUMHOLC
asp. PP Józef KWAŚNY
płk Władysław Stanisław LEŚNIAK
por. Antoni MAKSYMOWICZ
asp. PP Franciszek MARSZAŁEK
mjr Stanisław MĘŻYK
por. Wiesław Piotr NOWOTARSKI
kpt. Jan ORZECHOWSKI
por. Marian Józef PAWEŁEK
asp. PP Edward PIETROŃ
asp. PP Jan PRZEWŁOCKI
mjr Paweł ROSA
asp. PP Jan Michał RZYMEK
asp. PP Władysław SKÓRA
asp. PP Jan SKURA
por. Wiktor SPRINGWALD
kpt. Stanisław STANEK
mjr Antoni ŚWIDERSKI
por. Adam Stanisław WOJTOWICZ
asp. PP Stanisław WYWIAŁ.
Tablicę poświęcił ks. infułat Zdzisław Sadko, który przewodniczył modlitwie w intencji ofiar zbrodni. Uroczystość pod pomnikiem zakończyło składanie kwiatów przez licznie przybyłe delegacje.
Organizatorzy dziękują warcie pomnika, którą pełnili żołnierze V Batalionu oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Najemnicy Bocheńscy”. Pragniemy również zaznaczyć, że wszystkie cztery tablice znajdujące się na Pomniku Katańskim zostały podarowane przez Przedsiębiorstwo MARMO G.K.K. Monetowie – Spółka Jawna z siedzibą przy ul. Proszowskiej w Bochni. Właścicielom Firmy serdecznie dziękujemy.
Na zakończenie Rodziny zamordowanych wzięły udział w ostatnim punkcie bocheńskich obchodów 73. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, którym było otwarcie okolicznościowej wystawy w Urzędzie Miasta Bochnia, uświetnione wstępem Agnieszki Gicali Kierownik Archiwum Narodowego w Krakowie Oddział w Bochni.
Wystawa została przygotowana przez Wydział Promocji i Rozwoju Miasta przy współpracy z Archiwum Narodowym w Krakowie Oddz. w Bochni. Ekspozycja stanowi m.in. zbiór cennych pamiątek po pomordowanych: fotografii, dokumentów oraz listów do rodzin. Przez kilka najbliższych dni będzie ona prezentowana na terenie Urzędu.