7 września otwarto Żydowską Trasę Pamięci, upamiętniającą miejsca naznaczone tragiczną historią okupacyjną Żydów z Bochni i jej okolic.
Obejmuje ona 15 punktów ważnych dla rzeczywistości getta i jego mieszkańców.
Podczas przemarszu trasy pierwszą z tablic odsłonił burmistrz Bochni Stefan Kolawiński. Tekst z tabliczek w języku polskim odczytywała młodzież z bocheńskiego Gimnazjum nr 2 w Bochni, natomiast w języku hebrajskim młodzież z Izraela oraz Rachel Kollender – prezes Stowarzyszenia Bocheńskich Żydów w Izraelu.
Przy pomniku Ofiar Holokaustu głos zabrała Miriam Romm, jedna z głównych fundatorów tego pomnika. Po jej wystąpieniu modlili się kolejno: ks. dr Roman Pracki – pastor parafii Ewangelicko-Augsburskiej pw. św. Marcina w Krakowie, ks. Leszek Leszkiewicz – proboszcz bocheńskiej parafii św. Mikołaja oraz rabin Avi Baumol – przedstawiciel Naczelnego Rabina Polski z Warszawy. W odmawianiu kadiszu uczestniczył również rabin Benek Landau, który jako 16-letni chłopiec został uratowany z bocheńskiego getta.
Na zakończenie w imieniu wszystkich obecnych, zapalone znicze pod pomnikiem złożyła młodzież z Bochni oraz z Izraela.
Przemarsz trasy oraz odsłonięcie tabliczek poprzedził wernisaż wystawy „Bocheńskie getto” w Domu Bochniaków.
Zachęcamy do obejrzenia przewodnika po trasie – KLIKNIJ TUTAJ
Projekt powstał przy współpracy: Wydziału Promocji i Rozwoju Miasta Bochnia, Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, Stowarzyszeniu Bochniaków w Izraelu oraz Archiwum Narodowego w Krakowie Oddział w Bochni.