16 grudnia 2005 roku Burmistrz Miasta Wojciech Cholewa podpisał umowę o współpracy z Fundacją im. Hetmana Jana Tarnowskiego. Na mocy tej umowy Urząd Miejski i jednostki organizacyjne Miasta uzyskają bezpłatną pomoc ze strony Centrum Rozwoju Lokalnego – Regionalnego Ośrodka Szkoleniowego Europejskiego Funduszu Społecznego, które na początku grudnia br. zainaugurowało swoją działalność w Tarnowie.
Wymierną korzyścią z podpisanej przez Burmistrza umowy jest trzydniowe szkolenie, które dotyczyć będzie możliwości pozyskiwania środków unijnych dla finansowania działań w zakresie rozwoju zasobów ludzkich. Trzydniowe szkolenie skierowane jest do bocheńskich instytucji, odbędzie się w dniach 9 – 11 stycznia 2006 roku, w sali 100 Urzędu Miejskiego w Bochni przy ul. Kazimierza Wielkiego 2 (sala narad Rady Miejskiej).
O Europejskim Funduszu Społecznym
Głównym celem jaki ma zostać osiągnięty poprzez Europejski Fundusz Społeczny jest cyt. "budowa otwartego, opartego na wiedzy społeczeństwa poprzez zapewnienie warunków do rozwoju zasobów ludzkich w drodze kształcenia, szkolenia i pracy".
Dofinansowanie z tego funduszu mogą uzyskać projekty, które mają na celu udzielanie wsparcia na rzecz rozwoju zatrudnienia, warunków dla przedsiębiorczości wyrównywania szans. Oznacza to, że skorzystać zeń mogą osoby chcące się przekwalifikować zawodowo lub podnieść swoje kwalifikacje (np. poprzez kursy językowe czy informatyczne), Duże szanse mają projekty dotyczące pracy w środowiskach zagrożonych alkoholizmem, narkomanią również ubóstwem, projekty mające na celu wyrównanie szans kobiet na rynku pracy.
Kto może starać się o dofinansowanie z EFS?
Potencjalnymi projektodawcami EFS, mogą być m.in.: instytucje rynku pracy, organizacje pozarządowe działające w obszarach wspieranych przez EFS, organizacje przedsiębiorców, jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne działające w obszarach wspieranych przez EFS, szkoły – ich organy założycielskie, a także jednostki naukowe, ośrodki doradztwa rolniczego oraz ośrodki poradnictwa zawodowego i psychologicznego.
O projekcie Centrum Rozwoju Lokalnego – Regionalnego Ośrodka Szkoleniowego Europejskiego Funduszu Społecznego (CRL-ROSzEFS)
Projekt utworzenia CRL-ROSzEFS realizowany jest przez tarnowskie podmioty działające w porozumieniu partnerskim – Fundację im. Hetmana Jana Tarnowskiego, Izbę Rzemieślniczą oraz Izbę Małej i Średniej Przedsiębiorczości, a także Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych i Regionalnych eMagra. Do głównych zadań Ośrodka, który zlokalizowany jest w siedzibie Fundacji im. Hetmana Jana Tarnowskiego, należy: promowanie programów Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) i dobrych praktyk; informowanie i przeprowadzanie szkoleń dla potencjalnych projektodawców w zakresie EFS; ogólne doradztwo dla projektodawców; pomoc przy tworzeniu lokalnych inicjatyw z obszaru EFS i współpracy partnerów społecznych przy ich realizacji oraz pomoc w kreowaniu pomysłów na dobre projekty. W związku z lokalizacją CRL-ROSzEFS w Tarnowie – jego działania skierowane są do mieszkańców województwa małopolskiego, w tym w szczególności do osób pochodzących z terenu powiatów: tarnowskiego (grodzkiego i ziemskiego), brzeskiego, gorlickiego, dąbrowskiego oraz bocheńskiego. Funkcjonowanie Ośrodka zaplanowane zostało na okres od listopada 2005 do końca sierpnia 2006 roku, co wynika z okresu realizacji Projektu.
Pożytki z podpisanej umowy
Szkolenie
Wymierną korzyścią z podpisanej przez Burmistrza umowy jest trzydniowe szkolenie, które dotyczyć będzie możliwości pozyskiwania środków unijnych dla finansowania działań w zakresie rozwoju zasobów ludzkich, omówiona zostanie perspektywa finansowa 2007-2013, ponadto uczestnicy zapoznają się również – poprzez zajęcia warsztatowe – z procedurą opracowywania projektu zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej. Tematyka szkolenia dotyczyć będzie również zagadnień prawnych w procesie projektowania oraz zamówień publicznych w projektach UE.
Trzydniowe szkolenie skierowane jest do bocheńskich instytucji, odbędzie się w dniach 9 – 11 stycznia 2006 roku, w sali 100 Urzędu Miejskiego w Bochni przy ul. Kazimierza Wielkiego 2 (sala narad Rady Miejskiej). Wszelkich informacji w tej sprawie udziela Robert Hołda – naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Miasta (e-mail: robert.holda@um.bochnia.pl).
Doradztwo
Efektem szkolenia mają być pomysły – zaczątki projektów do EFS, jeżeli zajdzie taka potrzeba, to możliwe jest przeprowadzenie- nie tylko w siedzibie Regionalnego Ośrodka Szkoleniowego Europejskiego Funduszu Społecznego w Tarnowie – ale również w miejscu wskazanym przez potencjalnego beneficjenta, spotkań o charakterze doradczym. Na takie spotkanie można umówić się telefonicznie z animatorem regionalnym projektu CRL-ROSzEFS p. Waldemarem Piwowarczykiem lub z doradcą – ekspertem w interesującym beneficjenta temacie, wskazanym przez ww. animatora lub kierownika projektu, którym jest Grażyna Wiatr.
Tematyka porad związana być musi z Europejskim Funduszem Społecznym, przy czym dotyczyć może zarówno beneficjentów na etapie składania dokumentacji projektowej, jak i tych, którzy w tej materii stawiają pierwsze kroki.
Priorytetowo traktowane zostanie doradztwo dla projektów partnerskich, które mają większe szanse na dofinansowanie z EFS. W związku z tym doradcy CRL-ROSzEFS służą również poradą w zakresie poszukiwania partnerów na rynku lokalnym i regionalnym, a także w zakresie przeprowadzenia analiz projektów pod kątem zawarcia takich partnerstw.