Dziś mija 14 lat od odsłonięcia pomnika gen. Leopolda Okulickiego. Dokładnie 22 grudnia 1996 roku – w 50. rocznicę śmierci ostatniego komendanta Armii Krajowej społeczeństwo Bochni oddało mu hołd odsłaniając pomnik – symbol pamięci o synu ziemi bocheńskiej.
Pomnik autorstwa prof. Czesława Dźwigaja z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, wykonany z brązu, przedstawia skrzydła husarskie, osadzone na krzyżu Virtuti Militari, tworzące z nim symboliczny znak Polski Walczącej. W światło litery „P” wspartej na symbolicznej kotwicy utworzonej przez ramiona krzyża Virtuti Militari wpisano postać Generała Okulickiego w płaszczu generalskim, z czapką w lewej ręce.
Pomnik wzniesiono z inicjatywy bocheńskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, wysiłkiem środowisk kombatanckich z całej Polski i innych krajów, z funduszy i przy wydatnym zaangażowaniu samorządu miasta Bochni.
Rada Miejska w Bochni podjęła wówczas stosowną uchwałę o treści: ”Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 13 ustawy z 8 marca 1996 o samorządzie terytorialnym Rada Miejska w Bochni uchwala, co następuje: W związku z przypadającą w 1996 roku 50. rocznicą śmierci ostatniego Komendanta Głównego Armii Krajowej Generała Leopolda Okulickiego wyraża się wolę uczczenia tej rocznicy poprzez wzniesienie pomnika upamiętniającego postać Generała. Na miejsce wzniesienia pomnika wyznacza się skwer na Placu Generała Okulickiego. Budowę pomnika powierza się Światowemu Związkowi Żołnierzy Armii Krajowej przy czynnym udziale Gminy Miasta Bochni …”
27 stycznia 20011 r., roku w którym przypadnie 65. rocznica śmierci gen. Okulickiego i 15. rocznica wzniesienia Jego pomnika w Bochni Muzeum im. St. Fischer w Bochni prezentowac będzie album poświęcony generałowi, autorstwa Jacka Pawłowicza z instytutu Pamięci narodowej w Warszawie. Zaplanowano na ten dzień spotkanie autorskie, połączone z promocją książki, którą ilustrują m. in. fotografie pamiątek po Generale pozostające w zbiorach bocheńskiego Muzeum.